از سفر بدانید

حالت تهوع در هواپیما| چه کار کنیم تا حالمان در پرواز بد نشود؟

حالت تهوع در هواپیما| چه کار کنیم تا حالمان در پرواز بد نشود؟

حالت تهوع در هواپیما احساسی است که ممکن است برای بسیاری از افراد در سفرهای هوایی اتفاق بیفتد. به این حالت اصطلاحا “بیماری حرکت”(Motion sickness) میگویند. البته این اتفاق تنها در سفرهای هوایی نمیفتد و ممکن است در سفرهای زمینی نیز دچار این احساس ناخوشایند شوید. اما چکار کنیم تا حالمان در پرواز بد نشود؟ با وجود اینکه ممکن است فکر کنید که هیچ راهی برای برطرف نمودن آن نیست، ولی باید بدانید با رعایت مواردی هرچند کوچک می‌توان از حال بد و حالت تهوع در پرواز کم کرد. در این مقاله ما به بررسی نکاتی که می‌تواند در این مورد به شما کمک کند، می‌پردازیم.

چرا حالمان در هواپیما بد می‌شود؟

بد شدن حال مسافران در حین پرواز و ایجاد حالت تهوع در هواپیما، تنها منشا جسمی ندارد و گاهی این حال بد در حین پرواز به دلیل مشکلات روحی و ذهنی نیز ایجاد می‌شود. درواقع علت اصلی وقوع این احساس، ایجاد اختلال در پیام رسانی به مغز افراد است.

مثلا این که شما دائما به اتفاقات بد در حین پرواز فکر کنید و یا ترس شدیدی از پرواز داشته باشید که با خونسردی و فکر مثبت کردن می‌توانید از آن عبور کنید. از نظر جسمی نیز بد شدن حال در حین پرواز مربوط به مایع داخلی گوش می‌باشد که باعث ایجاد تعادل می‌شود و در اثر حرکت این مایع، تعادل بدن به هم خورده و علائمی همچون عرق سرد، رنگ پریدگی، سرگیجه، خستگی، افزایش بزاق، استفراغ، سردرد و … بروز می‌کند. این حالات بد جسمی، باعث ایجاد ترس و اضطراب در بین مسافران شده و روی ترس از پرواز نیز اثر گذار خواهد بود.

پیشگیری از حالت تهوع در هواپیما

علائم حالت تهوع در پرواز یا پرواز زدگی

اگر بخواهیم به طور خلاصه علائم وقوع این احساس را بیان کنیم، باید به احساس بیماری، سردرد و سرگیجه، گرفتگی گوش ها، استفراغ و تعرق غیرعادی اشاره کنیم.

آمار نشان داده بیشتر کودکان و بانوان دچار این احساس ناخوشایند میشوند و اکثرا، در اولین سفر هوایی این تجربه را دارند؛ یعنی پس از تجربه چندین باره پرواز، ممکن است کمتر دچار پرواز زدگی و حالت تهوع در هواپیما شوند.

چکار کنیم تا در پرواز حالمان بد نشود؟ پیشگیری از حالت تهوع در هواپیما

اگر نکات و موارد خاصی را قبل از پرواز رعایت کنید، احتمال اینکه در حین طی کردن مسیر پرواز حالتان بد شود یا حالت تهوع در هواپیما پیدا کنید کمتر است. از جمله این موارد می‌توان به نکات زیر اشاره کرد:

  • در حین پرواز حرکت نکنید

اگر از همان ابتدای سفر سعی کنید خود را سرگرم نموده و به فعالیت خاصی مشغول شوید، در زمان پرواز نیز فکرهای منفی و استرس زای کمتری به سراغ شما خواهد آمد. البته منظور از فعالیت، داشتن تحرک زیاد در حین پرواز نیست چرا که این امر باعث می‌شود حال شما بدتر از قبل شود. پس به آرامی روی صندلی خود نشسته و از انجام هر فعالیت اضافی خودداری کنید.

  • صندلی مناسب را انتخاب کنید

در زمان برخاستن هواپیما ممکن است حرکات آن شما را بترساند. بنابراین بهتر است صندلی مناسبی را انتخاب کنید که کمتر حرکات آن در حین بلند شدن را احساس کنید. صندلی‌های وسط یا صندلی‌های کنار بال‌ها، ثبات بیشتری نسبت به سایر دارد و هر چه به قسمت جلو و یا عقب هواپیما نزدیک‌تر باشید، تکان‌های بیشتری را متوجه خواهید شد. ممکن است شما در زمان خرید بلیط هواپیما صندلی مناسبی را انتخاب نکرده باشید، بنابراین در زمان دریافت کارت پرواز می‌توانید درخواست کنید که جایگاه شما تغییر کرده و بتوانید روی صندلی مناسب‌تری بشینید.

بهترین صندلی در هواپیما برای جلوگیری از حالت تهوع در هواپیما کدام است؟

یکی از مهمترین راهکارها برای پیشگیری از حالت تهوع در هواپیما، انتخاب صندلی مناسب در هواپیما است اما لزوماً به معنای بلیط هواپیما فرست کلاس نیست!

بال هواپیما معمولا صندلی های پایدارتر و بدون نوسانی دارند. مسافرین در این بخش، در طول پرواز تکان های کمتری را حس می کنند. انتخاب صندلی در کنار پنجره نیز می تواند علاوه بر لذت تماشای افق، احساس خوبی در مسافر ایجاد کند.

بنابراین اگر از جمله کسانی هستید که ممکن است حالت تهوع در هواپیما پیدا می کنید، پیشنهاد می کنم صندلی های روی بال یا کنار پنجره را رزرو کنید.

حالت تهوع در هواپیما

  • دریچه های هواپیما را تنظیم کنید

در صورتی که احساس فشار و تنگی نفس کردید، می‌توانید با تنظیم دریچه‌های بالای صندلی از میزان آن بکاهید. در این شرایط به آرامی نفس بکشید و روی تنفس خود متمرکز باشید، سر خود را به پشتی صندلی تکیه داده و حتی الامکان آن را ثابت نگه دارید.

  • مدیتیشن کنید

انجام مدیتیشن، حرکات یوگا و ریلکس کردن، می‌تواند به افزایش آرامش درونی شما کمک کند. همچنین اگر برخی از نقاط گردن را ماساژ دهید، گردش جریان خون و انرژی در بدن شما بیشتر می‌شود. برای انجام مدیتیشن کافی است که باانگشت دور مچ خود را فشار دهید و به موارد مثبت در زندگی خود فکر کنید. تمرکز روی نقاط مختلف بدن باعث افزایش آرامش در بدن شما می‌شود.

حالت تهوع در پرواز

  • گیاهان دارویی کمکتان خواهد کرد

یکی از بهترین و کم ضررترین روش‌ها برای کاهش اضطراب حین پرواز استفاده از گیاهان دارویی مفید و موثر از جمله زنجبیل، گل گاو زبان، به لیمو و … می‌باشد. اگر می‌توانید پودر این گیاهان دارویی را با کمی آب مخلوط کرده و به داخل کابین هواپیما ببرید، یا از آبنبات‌ها و شکلات های زنجبیلی استفاده کنید. زنجبیل سیستم گوارشی بدنتان را تقویت خواهد کرد.

  • غذاهای تند و چرب ممنوع!

در صورتی که 1 بار تجربه بد شدن حال جسمی در حین پرواز را داشته‌اید، پیشنهاد میکنیم  از خوردن غذاهای چرپ و سنگین تا 24 ساعت قبل از پرواز خودداری کنید. این غذاها معده را تحریک کرده و باعث کم آبی در بدن می‌شود. به طور کل بهتر است قبل از سفر غذای سبک بخورید چراکه نوع غذا و نوشیدنی که قبل از سفر میل میکنید تاثیر مستقیمی بر حال جسمانیتان در هواپیما خواهد داشت.

  • قرص ضد تهوع داشته باشید

قبل از ورود به هواپیما می‌توانید یک قرص ضد تهوع مصرف کنید. قرص‌های ضد تهوع را میتوان به عنوان قرص های ترس از هواپیما نیز معرفی کرد. علاوه بر بهتر شدن حالت تهوع باعث افزایش خواب آلودگی و البته کاهس ترس از هواپیما نیز می‌شود و بنابراین انتخاب مناسبی برای مسافران می‌باشد.

  • یک پلی لیست از موزیک های مورد علاقه

گوش کردن به موزیک مورد علاقه و دیدن فیلم و کلیپ های جذاب می‌تواند شما را از فکرهای منفی رها کند و حالت تهوع در هواپیما را از بین ببرد.

چه کار کنیم تا حالمان در پرواز بد نشود

علاوه بر موارد گفته شده شما می‌توانید به نکات دیگری نیز توجه کنید. مثلا پرواز در شب را انتخاب نمایید که آرامش بیشتری داشته باشید یا چشمان خود را در حین پرواز ببندید. از خوردن مواد کافئین دار و نوشیدنی‌های الکلی خودداری کرده و به مصرف آب زیاد بپردازید. به جای جمع کردن پاها در شکم، سعی کنید دست و پاهای خود را به حالت کشیده درآورید.

بهترین درمان حالت تهوع در هواپیما

رعایت موارد بالا، از بروز این احساس ناخوشایند در شما جلوگیری میکند اما اگر کارساز نبود، بدانید این ترس و اصطلاحا بیماری “موشن سیکنس” درما قطعی ندارند و بهتر است با تلقین یا مواردی که بالاتر گفته شد از ایجاد یا شدت گرفتن آن جلوگیری کنید. موثرترین راهکارها برای بهبود پرواز زدگی و حالت تهوع در هواپیما، این موارد میتواند کمک کننده باشد:

  • زنجبیل کار ساز خواهد بود!

یک درمان طبیعی که سیستم ایمنی بدنتان را تقویت و از حالت تهوع در در طول پرواز جلوگیری میکند.

  • داروهای ضد تهوع و قرص ضد استرس برای پرواز

اگر راهکارهای طبیعی کارساز نبود، قرص های ضد تهوع و ضد استرس برای پرواز بهترین راه حل است. داروهای آنتی هیستامین، متوکلوپرامید، سینارزین از جمله داروهایی است که که مصرف آن قبل از پرواز میتواند استرس و حالت تهوع در مسافر را از بین ببرد.

سخن نهایی

در این مقاله آموختیم که چه کار کنیم تا حالمان در پرواز بد نشود و چه نکاتی می‌تواند به کاهش حالت تهوع در پرواز به ما کمک کند. آیا شما هم تجربه داشتن حال بد در حین سفر را داشته‌اید؟ چگونه به کاهش حال بد خود در حین پرواز کمک کرده‌اید؟ از این که نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک می‌گذارید، کمال تشکر را داریم.

امتیازی ثبت نشده است

درج نظر برای این محصول اولین نفر باشید که نظر می‌دهید.

با درج نظر امتیاز کسب کنید