خرید بلیط چارتر هواپیما

بلیط چارتر

افرادی که برای سفر های خود همیشه هواپیما را انتخاب می کنند، احتمالاً زیاد به واژه بلیط چارتر، بلیط چارتری و بلیط چارتر هواپیما برمیخورند. زیرا یکی از انواع بلیط هواپیما که اتفاقاً قیمت بسیار مناسبی هم دارد، بلیط چارتری هواپیما است که البته در طول سال قیمت ثابتی ندارد. تعداد زیادی از کاربران هنوز با واژه بلیط چارتری هواپیما به درستی آشنا نشده اند و معنای آن را خوب نمی دانند این امر باعث به وجود آمدن اختلاف نظرهای زیادی بوده است.بلیط چارتری هواپیما چیست؟

برای پاسخ به سوال بلیط چارتری هواپیما چیست، باید در ابتدا، انواع بلیط هواپیما را توضیح دهیم تا معنای بلیط هواپیما چارتری را بهتر متوجه شوید. .

به طور کلی دو نوع بلیط هواپیما وجود دارد:

  1. بلیط چارتری
  2. بلیط سیستمی

به آن دسته از بلیط هایی که در طول سال قیمت ثابتی دارند و قیمت آن ها را سازمان هواپیمایی کشور تعیین می کند، بلیط سیستمی می گویند. در مقابل بلیط های چارتری در طول سال قیمت ثابتی ندارند و ممکن است قیمت آن ها در بعضی از فصل های سال از بلیط های سیستمی کمتر باشد. در بعضی از فصل ها نیز تقریباً برابر با بلیط های سیستمی است.تفاوت بلیط چارتری و سیستمی

تمام خدمات و امکانات بلیط چارتری هواپیما با بلیط های سیستمی کاملاً مشابه است و دلیل مناسب بودن قیمت پرواز چارتر این است که بلیط های این پرواز توسط شرکت های چارتر کننده خریداری شده است و قیمت آن ها را شرکت چارتر کننده تعیین می کند. بنابراین ممکن است قیمت بلیط چارتری هواپیما در بعضی از فصل های سال نسبت به بلیط های سیستمی بسیار کمتر باشد.


اگر شما به عنوان یک مسافر بخواهید به صورت مستقیم از طریق شرکت هواپیمایی بلیط تهیه کنید، باید قیمت بیشتری بپردازید. اما اگر بلیط چارتری بخرید هزینه خرید بلیط برای شما کمتر تمام می شود. درباره کیفیت بلیط های چارتری هم باید این نکته را بدانید که هیچ تفاوتی بین پرواز سیستمی و چارتری وجود ندارد. حتی امکان خرید بلیط چارتر باکلاس پروازی تجاری هم وجود دارد. این نشان می دهد که کابین پرواز و امکاناتی که در پرواز چارتر اختیار مسافر قرار می گیرد، سطح بسیار بالایی دارند.انواع پرواز چارتری

اگر قصد خرید بلیط چارتری از سایت پته را دارید، باید این نکته را بدانید که پرواز های چارتر دارای دو نوع چارتر صندلی و چارتر کامل هستند.

چارتر کامل

  1. چارتر کامل یا همان فول چارتر (Full Charter) به پروازهایی گفته می شوند که شرکت چارتر کننده تمام صندلی های هواپیما را به صورت کامل اجاره میکند به این ترتیب کل صندلی های هواپیما با قیمت هایی ارزانتر برای فروش قرار داده می شوند.

  2. چارتر صندلی (Seat Charter) نیز به آن دسته از بلیط های چارتری گفته می شود که فقط بعضی از صندلی های هواپیما اجاره داده می شوند. یعنی ممکن است نیمی از صندلی ها توسط مسافرانی رزرو شده باشند که با قیمت های بالا و تحت عنوان بلیط سیستمی، آن ها را رزرو کرده باشند، اما باقی صندلی ها با قیمت های ارزانتر به فروش رفته باشند.قیمت بلیط چارتری هواپیما

همان طور که می دانید شرکت های چارتر کننده، تعدادی صندلی یا کل صندلی های یک پرواز را از قبل خریداری می کنند و با گذشت زمان و یا نزدیک به تاریخ پرواز آن ها را به فروش می گذارند. در نتیجه قیمت بلیط های چارتری را شرکت چارتر کننده از قبل تعیین می کند. منطقی است که هر چه به تاریخ پرواز نزدیک تر شویم قیمت بلیط های چارتری کمتر شود. البته در زمان های اوج سفر ممکن است بلیط های چارتری قیمت بیشتری نسبت به بلیط هوای سیستمی داشته باشد.بلیط چارتر خارجی

بلیط های چارتری را برای پروازهای با مبدا و مقصد خارج از ایران هم می توانید خریداری کنید. تنها کافی است در صفحه پرواز چارتری، پرواز خارجی را انتخاب و مبدا و مقصدتان را وارد کنید.ویژگی های بلیط چارتری

  • بلیط چارتر از لحاظ کیفیت هیچ تفاوتی با بلیط های سیستمی ندارند، تنها قیمت آنها کمتر است.
  • بلیط های چارتری قیمت مشخصی ندارند و با توجه به تقاضای مسافران و تصمیم شرکت چارتر کننده، این قیمت ممکن است در زمان های مختلف، متفاوت باشد.
  • در بیشتر مواقع امکان استرداد بلیط های چارتری هواپیما وجود ندارد.
  • در فصل های پر سفر، ممکن است قیمت بلیط های چارتری همتراز با بلیط های سیستمی و حتی بیشتر از آن باشد.
  • قیمت بلیط های چارتری هرچه به زمان پرواز نزدیکتر شوید، کمتر می شود. حتی ممکن است در مواقعی به عنوان بلیط لحظه آخری چارتری با قیمت هایی بسیار پایین به فروش برسند.


محدودیت های بلیط چارتر

بلیط هواپیما چارتری محدودیت های زیادی دارد که پیشنهاد می کنیم قبل از خرید بلیط چارتری به آن ها دقت کنید:


قیمت بلیط چارتر برای نوزادان و کودکان

هزینه بلیط چارتر برای نوزادان و کودکان به اندازه بلیط برای فرد بزرگسال است ولی در بلیط های سیستمی هزینه بلیط کودکان و نوزادان کمتر است.


عدم کنسلی بلیط چارتر

معمولا بلیط چارتری هواپیما کنسلی ندارد. اگر از تاریخ سفرتان اطمینان کافی ندارید و یا ممکن است بلیط خود را کنسل کنید، بلیط چارتری نخرید.


زمان های اوج سفر

در فصل های پر گردشگر و ایام تعطیل، ممکن است قیمت بلیط های چارتری افزایش پیدا کند و شرکت های چارتر کننده به خاطر بالا بودن تقاضا، بلیط های هواپیما را با قیمت های بسیار بالا حتی گرانتر از بلیط های سیستمی، به فروش برسانند!مزایای خرید بلیط چارتری هواپیما از پته

آژانس هواپیمایی پته، تضمین کننده کمترین قیمت برای خرید بلیط هواپیما است. شما می توانید ارزان ترین بلیط چارتر هواپیما را از پته خریداری کنید. پشتیبانی 24 ساعته باعث شده مشتریان تجربه همکاری بسیار خوبی با پته داشته باشند و در سریعترین زمان ممکن بلیط های چارتری را پیدا و خرید کنند.


سؤالات متداول