چند ساعت قبل از پرواز در فرودگاه باشیم؟

از سفر بدانید
چند ساعت قبل از پرواز در فرودگاه باشیم؟

یکی از مهم ترین دغدغه های مسافران همواره به موقع رسیدن به فرودگاه بوده است. سوال اصلی این است که چند ساعت قبل از پرواز در فرودگاه باشیم؟ به طوری که نه زمان زیادی از ما هدر برود و نه از پرواز جا بمانیم . در این مقاله قصد داریم تا تمام مراحل قبل از پرواز های داخلی و خارجی را مورد بررسی قرار دهیم و شما را از زمان تقریبی برای حضور در فرودگاه آگاه کنیم.


چند ساعت قبل از پرواز داخلی در فرودگاه باشیم؟

زمان بسته شدن گیشه دریافت بلیط هواپیما در پرواز داخلی بین 30 الی 40 دقیقه قبل از پرواز است . برای امنیت پرواز ها هنگام ورود به فرودگاه مورد بازرسی بدنی و چمدان هایتان مورد بازرسی سیستمی قرار میگیرد. اگر در زمان تعطیلات قرار دارید ممکن است صف بازرسی ابتدایی سالن پرواز شلوغ باشد و زمانی بین 20 الی 30 دقیقه را از شما بگیرد .

همچنین قبل از حرکت از منزل فاصله فرودگاه را روی نقشه چک کنید و ترافیک مسیر را در نظر داشته باشید. در صورتی که اضافه بار دارید یا باری دارید که نیاز به بسته بندی فرودگاهی است زمان 10 الی 15 دقیقه را به آن اختصاص دهید .

فرودگاهای داخلی از وسعت زیادی برخوردار نیستند و پیدا کردن مسیر گیت خروجی برای پرواز کار سختی نیست اما بعد از صدور بلیط شما یک بار دیگر مورد بازرسی بدنی قرار می گیرید که بازه 15 الی 20 دقیقه از زمانتان را میگیرد. بطور کلی از لحظه رسیدن به فرودگاه تا رفتن به سالن انتظار پرواز اگر چمدان نداشته باشید حدود 90 دقیقه و با وسایل حدود 2 ساعت طول می کشد. پس با مدیریت زمان و داشتن کارت شناسایی معتبر بهتر است بین بازه 2 تا 3 ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حاضر شوید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید:
دردسرهای سفر با هواپیما

چند ساعت قبل از پرواز خارجی در فرودگاه باشیم؟

پروسه و تشریفات برای پرواز های خارجی بیشتر است. هنگامی که به فرودگاه می رسید مانند پرواز داخلی امنیت سالن شما و چمندانهایتان را مورد بازرسی قرار می دهد. برای صدور بلیط پروسه زمانبر تری را برای چک کردن پاسپورت و گذرنامه و فیش عوارض خروج از کشور را باید طی کنید.

توجه داشته باشید در صورتی که با تور سفر می کنید در این مرحله نیاز به بلیط برگشت هم دارید و در صورت نداشتن کارت پرواز برایتان صادر نمی شود. پس از صدور کارت پرواز و وزن کشی چمدان ها بار دیگر مورد بازرسی دقیق تری قرار می گیرید در این فرایند به هیچ عنوان با مسوول بازرسی شوخی هایی از قبیل بمب انتحاری، تروریستی و .. نکنید در این صورت از استفاده از پرواز محروم می شوید.

پس از این مرحله در سالن انتظار می مانید تا برای پرواز شرایط آماده شود. به طور کلی از ورود به فرودگاه تا طی کردن مراحل برای سوار شدن هواپیمای خارجی به زمانی حدود 3 الی 4 ساعت نیاز خواهید داشت. همچنین اگر از فرودگاهی مانند استانبول یا قاهره قصد سفر دارید بعلت وسعت زیاد زمانی را اختصاص دهید برای پیدا کردن سالن پرواز خود و با در دست داشتن مدارک شناسایی از بروز هرگونه مشکل اثبات هویتی جلوگیری کنید.

چند ساعت قبل از پرواز در فرودگاه باشیم
در صورت جا ماندن از پرواز چه باید کرد؟

اینکه چرا ممکن نیست در صورت تاخیر مسافر هواپیما اندکی منتظر بماند سوال بسیاری از مسافران است. اما پاسخ این است که با توجه به زمانبندی پرواز ها در صورتی که پروازی بخواهد در لاین پرواز منتظر شما بماند مانند یک دومینو عمل کرده و تمامی پرواز های دیگر فرودگاه را دچار مشکل زمان بندی می کند. در صورت جا ماندن از پرواز اگر نوع آن سیستمی باشد بر اساس قوانین مقداری هزینه را به شما بر میگردانند اما در مورد پرواز های چارتری باید قوانین شرکت چارتر کننده را مطالعه کنید و شرایط برای همه پرواز ها یکسان نیست.

 

کلام آخر
چه پرواز داخلی باشد چه خارجی همیشه بهتر است تا در فرودگاه با آرامش منتظر بمانید تا اینکه با عجله و استرس مراحل سوار شدن را طی کنید. جهت اطلاع از تاخیر یا تعجیل سفر 24 ساعت قبل از پرواز حتما با ایرلاین زمان دقیق پرواز را چک کنید تا اگر پرواز بیش از چند ساعت تاخیر دارد وقت تان هدر نرود. تجربه شما از مراحل سوار شدن هواپیما چیست؟ چه چالشهایی را برای پرواز تجربه کرده اید؟ برایمان بنویسید.

ثبت دیدگاه اولین نفر باشید که نظر می‌دهید.

با درج نظر امتیاز کسب کنید