جاذبه های گردشگری

جاهای دیدنی تهران که فرصت دیدن آنها را نباید از دست داد!

جاهای دیدنی تهران که فرصت دیدن آنها را نباید از دست داد!

شاید اولین تصویری که از پایتخت در ذهن ما نقش می بندد برج آزادی، وسط یک شهر آلوده و پرترافیک است، اما با دیدن جاهای دیدنی تهران به قدری شگفت‌ زده می‌ شویم که به طور کلی ذهنیت ما نسبت به تهران تغییر می‌ کند.

اتاق های مجلل و آراسته کاخ های سلطنتی، موزه جواهرات ملی، باغ موزه ها و خیابان های تاریخی مانند ولیعصر و لاله زار، سازه های مدرن و شگفت‌انگیزی چون برج میلاد و پل طبیعت، همه و همه دست به دست هم می دهند تا با دید تازه‌ ای به این شهر تاریخی نگاه کنیم.

در این نوشتار با معرفی مکان های دیدنی تهران در خدمت شما هستیم. اگر وسوسه آشنایی با جاهای دیدنی تهران ذهنتان را قلقلک داده، همین جا بمانید و تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با مکان های دیدنی تهران

بهتر است برای آشنایی با مکان های دیدنی تهران، جاذبه های گردشگری این شهر زیبا و تاریخی را به چند دسته تقسیم کنیم. به طور کلی جاذبه های گردشگری تهران شامل موارد زیر می شوند.

 • مکان های تاریخی و فرهنگی
 • مراکز خرید
 • پارک و شهربازی

در ابتدا با معرفی کاخ های سلطنتی نگاهی می‌اندازیم به تاریخ پر فراز و نشیب تهران قدیم، در ادامه نیز معروف ترین موزه ها و باغ موزه های تهران را به شما معرفی می کنیم. بسیاری از این موزه ها از آثاری نگهداری می کنند که قدمت آن ها به دوران پارینه سنگی بر می گردد. بازار های قدیمی تهران، پارک ها و مراکز تفریحی، مراکز خرید و … جاهای دیدنی تهران هستند که در این مقاله با آن ها آشنا می شویم.

 

جاهای دیدنی تهران

مجموعه کاخ های سلطنتی تهران

مجموعه کاخ های سلطنتی پایتخت که قدمت آن ها به زمان قاجار باز می‌گردد، جزء اصلی‌ترین جاهای دیدنی تهران هستند. بسیاری از این کاخ ها هنوز با همان تزیینات و وسایل پادشاهان زمان قاجار موجود هستند. بعضی از این کاخ ها نیز در زمان سلطنت پهلوی توسط خانواده سلطنتی استفاده می شد. معروف ترین کاخ های شهر تهران کاخ سعادت آباد، کاخ نیاوران و کاخ گلستان هستند.

 

 • کاخ گلستان

  کاخ گلستان جزء میراث ملی است که در فهرست سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسید. تزیینات زیبا و معماری بی‌نظیر کاخ گلستان یادگاری ارزشمند از دوران قاجار است. این کاخ بیش از 440 سال است که ساخته شده و شاهد حوادث و رویدادهای مهم تاریخی است.

مساحت کاخ گلستان چهار و نیم هکتار است. البته وسعت اولیه این کاخ بیش از این میزان بوده، اما امروزه تنها چهار و نیم هکتار می باشد. کاخ گلستان دارای مجموعه فرهنگی و تاریخی است که از بخش های مختلفی تشکیل شده به عنوان بخش هایی در قصر به نگهداری کتاب ها و نسخه‌های خطی اختصاص دارد.

اسناد تصویری، نوشته های خطی مربوط به امور بین‌الملل و بخش های جالب دیگری در تالارهای این کاخ نگهداری می شوند. تالار آیینه، تالار برلیان، تالار سفره‌ خانه، کاخ شمس العماره، تالار سلام، تالار الماس و … جزء بخش های مختلف این کاخ زیبا و تاریخی هستند.

کاخ گلستان در بخش قدیمی تهران و در بافت تاریخی قرار دارد. بازار تهران، خیابان ناصرخسرو و مدرسه قدیمی دارالفنون نیز در اطراف این کاخ هستند. اگر بخواهید به راحتی می توانید از بازار تهران برای دیدن کاخ معروف گلستان بروید. این کاخ واقع در خیابان ۱۵ خرداد، میدان ارگ است.

 

 • کاخ سعد آباد

  کاخ سعدآباد یکی دیگر از کاخ های سلطنتی تهران است که در یک باغ بزرگ سرسبز قرار دارد. مجموعه کاخ ها و موزه های متعددی که در این ساختمان فرهنگی و تاریخی قرار دارند، می‌تواند تاریخ تهران قدیم را برای گردشگران زنده کند.

کاخ سعد آباد در ابتدا توسط پادشاهان قاجار پایه‌گذاری شد، اما در سال ‌های بعد و با به سلطنت رسیدن پهلوی، بناهای دیگری نیز در این باغ بزرگ ساخته شد و هر یک از آن ها به اعضای خانواده پهلوی تعلق داشت.

کاخ سعدآباد تهران واقع در دامنه های کوه توچال است. برای رسیدن به این کاخ زیبا و تاریخی باید به خیابان زعفرانیه، خیابان طاهری بروید. مجموعه کاخ سعد آباد در خیابان زعفرانیه و دربند دارای دو ورودی مجزا است.

آینه کاری های ظریف، گچبری ها و کاشی کاری های بسیار زیبای داخل این کاخ چشم هر بیننده‌ ای را به خود خیره می کنند. عکس ها و تابلوهای تاریخی بسیاری در موزه ها و کاخ های سعدآباد نگهداری می شوند. بسیاری از لباس های شهبانوی پیشین ایران در این کاخ در معرض دید عموم قرار دارد.

 

کاخ سعد اباد تهران

 • کاخ نیاوران

  کاخ نیاوران یکی دیگر از جاهای دیدنی تهران است که می تواند دریچه جدیدی از تاریخ ایران را پیش روی تماشاچیان قرار دهد. این کاخ در منطقه شمیرانات قرار گرفته و دارای سه مجموعه کاخ تاریخی است.

کاخ نیاوران ۱۱ هکتار مساحت دارد و در زمان پهلوی ساخته شده است. این کاخ در خیابان باهنر و خیابان دارآباد قرار گرفته است. معماری های استفاده شده در کاخ نیاوران بسیار پیشرفته و مدرن هستند. طبقه اول این کاخ دارای یک سالن سینمای اختصاصی است و بازدید از آن برای عموم آزاد است.

بسیاری از ظروف چینی و غذا خوری که در این کاخ نگهداری می شوند دارای نقشه هایی از پادشاهان فرانسه مانند ناپلئون بناپارت و سایر خانواده‌های سلطنتی مشهور جهان هستند. قدیمی ترین قالی های ایرانی در این کاخ نگهداری می‌شوند. تمام وسایل در این کاخ دارای ارزش تاریخی هستند.

موزه ها و سایر بخش‌های فرهنگی کاخ نیاوران مانند کاخ صاحبقرانیه، جزء دیدنی های این بنا هستند. بخش جالبی که در کاخ نیاوران وجود دارد، موزه مربوط به خودروهای اختصاصی پادشاه است. ماشین ها و موتورهایی که توسط پادشاهان پهلوی و فرزندان آن ها مورد استفاده قرار می گرفته در این موزه قرار دارند.

کاخ نیاوران

موزه های تهران

از دیگر مکان های دیدنی تهران می توان به موزه های تاریخی و باغ موزه ها اشاره کرد. بیش از ۳۰ موزه و باغ موزه در شهر تهران قرار دارند که هر یک دارای موضوع خاصی هستند. در ادامه برخی از معروف ترین موزه های شهر تهران را به شما معرفی می کنیم.

 • موزه ملی

  موزه ایران باستان یا همان موزه ملی ایران دارای دو بخش باستانی و اسلامی است. در این موزه اشیا تاریخی نگهداری می شود که به دوران پارینه سنگی باز می‌ گردد.بسیاری از آثار تاریخی مربوط به دوران ساسانی و همچنین دوران پس از اسلام در موزه ملی ایران نگهداری می شوند. موزه ملی در خیابان سی تیر، خیابان ملل متحد، خیابان امام خمینی و در بخش غربی وزارت امور خارجه قرار گرفته است.

موزه هنر های معاصر

 • موزه هنر های معاصر

  موزه هنرهای معاصر در زمان پهلوی به همت شهبانوی پیشین در بخش غربی پارک لاله ساخته شد. این موزه دارای پارک باشکوه و بسیار سرسبزی است و گنجینه های ارزشمند زیادی در این موزه به چشم می‌خورند. شاهکارهای هنرمندان خارجی مانند پیکاسو، پولاک و بسیاری از هنرمندان خارجی و ایرانی در این موزه وجود دارند.

  موزه هنرهای معاصر، جزو مکان‌های شگفت‌انگیز و دیدنی پایتخت کشور است. این موزه بخش عظیمی از گنجینه‌های هنر مدرن بعد از جنگ جهانی دوم را در خود جای‌داده و بیش از ۴ هزار اثر گران‌بها از هنرمندان تجسمی جهان و ایران را نگهداری می‌کند. موزه هنرهای معاصر 9 گالری دارد. بیشتر آثاری که در موزه هنرهای معاصر قرار دارد، در سال ۱۹۷۰ میلادی، توسط شهبانو فرح پهلوی، خریداری شدند.

  ازجمله آثاری که در این موزه به چشم می‌خورد، می‌توان به هنرهای هنرمندان مشهوری چون پیکاسو، پولاک، گوگن، لویت، ماگریت، رنوار و … اشاره کرد. آثار هنرمندان ایرانی، همچون سهراب سپهری نیز در موزه هنرمندان معاصر نگهداری می‌شود.

 • موزه جواهرات

  موزه جواهرات ملی یکی دیگر از جاهای دیدنی تهران است که از گنجینه‌ های ارزشمند پادشاهان صفوی تا پهلوی نگهداری می کند. بسیاری از سنگ های ارزشمند و الماس های گران بها در کنار سایر گنجینه های دیگر در این موزه قرار دارند. البته برخی از این جواهرات اکنون در کاخ مرمر نگهداری می‌ شوند، اما جواهرات معروفی مانند الماس دریای نور در این موزه هستند.

  آدرس: تهران، میدان امام خمینی، خيابان فردوسی، نرسیده به چهارراه استانبول، رو‌به‌روی سفارت ترکیه، ساختمان بانک مرکزی ايران، موزه جواهرات ملی

 • موزه فرش

  موزه فرش یکی دیگر از جذاب ترین جاهای دیدنی تهران است که مانند سایر موزه های دیگر توسط فرح پهلوی تأسیس شد. تاریخچه ارزشمند صنعت فرش ایرانی در این موزه نگهداری می شود و انواع فرش های گران بهای تاریخی در معرض دید عموم قرار گرفتند.

  آدرس: ضلع شمالی پارک لاله، رو‌به‌روی فروشگاه سپه، خیابان فاطمی

 • باغ موزه نگارستان

  باغ موزه نگارستان یکی از زیباترین مکان های دیدنی تهران است. این باغ موزه در گذشته اقامتگاه تابستانی پادشاه قاجار، فتحعلی شاه بوده است، اما بعداً تبدیل به موزه شد. باغ موزه نگارستان دارای دو تالار می باشد که کتاب ها و مجموعه های ارزشمندی از هنرمندان ایرانی مانند کمال الملک و استاد ملک الشعرای بهار را نگهداری می کند.

  آدرس: میدان بهارستان، خیابان دانشسرا، خیابان شریعتمدار رفیع

بسیاری از مینیاتور ها و آثار معرق چرم که توسط اساتید ایرانی مانند استاد علی اسفرنجانی ایجاد شده اند در این باغ موزه نگهداری می شوند. فضای سبز، گل های رنگارنگ و آب نماها و حوض های زیبای این باغ موزه مورد توجه گردشگران قرار دارد.

 

باغ موزه نگارستان

عمارت های و خانه های تاریخی

عمارت ها و خانه های تاریخی موجود در تهران بزرگ از دیگر جاذبه های گردشگری این شهر هستند که هر یک دارای داستان و تاریخی مربوط به خودشان هستند.

 • عمارت مسعودیه

  عمارت مسعودیه از زیباترین خانه های تاریخی موجود در تهران است. این عمارت دارای معماری به سبک قاجار است و گچ بری های بسیار زیبا و ظریفی دارد. ساختمان و باغ اطراف عمارت مسعودیه در زمان مشروطه محل برگزاری جلسات مشروطه ‌خواهان بوده است، به همین خاطر شهرت زیادی دارد.

  آدرس: میدان بهارستان، خیابان اکباتان

 • موزه خانه سیمین و جلال

  علاقمندان به ادبیات قطعاً از دیدن خانه سیمین دانشور و جلال آل احمد شگفت ‌زده می‌شوند. دکوراسیون خانه این دو نویسنده و هنرمند به همان صورت سابق باقی مانده و افرادی که علاقمند به نوشته های این دو نویسنده معروف باشند، می توانند با تهیه بلیط از محل زندگی این دو نویسنده ارزشمند دیدن کنند.

  آدرس: تجریش، دزاشیب، خیابان شهید رمضانی، کوچه‌ی رهبری، کوچه‌ی پسندیده، بن‌بست ارض، پلاک 1

 • خانه موزه مقدم

  خانه موزه مقدم هم از جاهای دیدنی تهران و جاذبه های گردشگری پایتخت است. این خانه در زمان قاجار ساخته شد و محل زندگی استاد مقدم، بنیانگذار دانشگاه هنر تهران و همسرشان بود. استاد مقدم با یک خانم فرانسوی ازدواج کرده بودند و پس از ازدواج در این خانه زندگی می کردند.از لحاظ زیبایی شناسی و تاریخی خانه موزه مقدم ارزش بسیار بالایی دارد و نمای زیبای این ساختمان، حوض، آب نما و شیشه های رنگی آن جذابیت بسیار خاصی برای علاقمندان دارند. کلکسیون ظروف سفالی، ظروف شیشه ای، انواع پارچه، مهر، سکه های قدیمی و … در این خانه نگهداری می شوند.

  آدرس: خیابان امام خمينی، بعد از خیابان شیخ هادی، جنب بانک ملت، پلاک ۲۵۱

 • سردر باغ ملی

  دروازه ای به جا مانده از دوران قاجار که هنوز هم با همان هیبت تاریخی در خیابان امام خمینی خودنمایی می کند یکی دیگر از مکان های دیدنی تهران است. این بنا هنوز هم به همان زیبایی و جذابیت باقی مانده و در زمان فتحعلی شاه قاجار تأسیس شد. معماری سر در باغ ملی ترکیبی از معماری های مدرن اروپایی و کاشی کاری های قدیمی ایرانی است.

 • بازار تجریش

  بازار تجریش با حجره های گنبدی شکل، معماری های قدیمی، انواع میوه و سبزیجات تازه، ظروف مسی، ظروف چینی، پارچه های ارزشمند، همه ما همه در این بازار تاریخی به چشم می خورند. اگر عاشق شلوغی و بودن در میان مردم هستید، حتماً سری به بازار تجریش بزنید.

  بازار تجریش در شمال شهر تهران و در منطقه شمیرانات قرارگرفته است. یک‌طرف بازار تجریش، به میدان تجریش می‌رسد و طرف دیگر به میدان قدس منتهی می‌شود. مقبره متبرکه امامزاده صالح نیز در بخش انتهای بازار تجریش قرار دارد. بازار سنتی تجریش در تمام‌روزهای هفته حتی جمعه‌ها از ساعت ۹ صبح تا ۱۰ شب مشغول باز است.

  این بازار حدود ۷۰ سال قدمت دارد. البته برخی می‌گویند که قدمت بازار تجریش بیش از ۱۵۰ سال است. در بخش‌های مختلف بازار، کالاهایی همچون صنایع‌دستی، ادویه، آجیل، خشکبار و زیورآلات بفروش می‌رسد. بازار میوه و سبزیجات تازه تجریش نیز طرفداران خاص خود را دارد. گشتن در بین مغازه‌های رنگارنگ و مملو از سبزیجات و میوه‌های تازه، بسیار جالب است. چندین رستوران و کافی‌شاپ نیز در نزدیکی بازار تجریش قرار دارند که محل مناسبی برای استراحت و شکم‌گردی محسوب هستند.

  شاید تعجب کنید که بازار تجریش را به‌عنوان جاهای دیدنی تهران معرفی می‌کنیم. بازار تجریش محلی برای خریدوفروش کالاها و صنایع‌دستی است، اما به علت قدیمی بودن محله تجریش و وجود مغازه‌های سنتی در این بازار قدیمی و سرپوشیده، افراد بسیاری هستند که علاقه دارند از بازار تجریش دیدن کنند. این بازار که به‌عنوان معروف‌ترین بازار قدیمی پایتخت شناخته می‌شود، می‌تواند مکانی برای خرید های خاطره‌انگیز در شهر تهران باشد.

بازار تجریش

 • بازار تهران
  یکی از بازارهای مهم کشور، بازار تهران است. بسیاری از تجار این بازار را به عنوان قلب اقتصادی کشور می شناسند. چرا که فعالیت های اقتصادی زیادی در بازار تهران انجام می شود.

بازار تهران در زمان قاجار ساخته شد و بسیاری از افرادی که به دنبال کالاها و وسایل ارزان قیمت هستند، برای خرید به بازار تهران مراجعه می‌ کنند. سراها، تیمچه ها، پاساژ های جدید، کاروانسراهای قدیمی، همه و همه در کنار یکدیگر قرار دارند و همین هم باعث جذابیت بازار تهران است.

 

آدرس: مرکز تهران، منطقه 12 شهری تهران

 

مراکز خرید مدرن

مراکز خرید مدرن تهران نیز جزء جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری این شهر محسوب می شوند که مسافران هنگام سفر به تهران از این مراکز دیدن می کنند.

از این مراکز خرید مدرن می توان به ایرانمال، پالادیوم، مرکز خرید اپال، مرکز خرید ارگ در خیابان تجریش، مرکز خرید گالریا، سام سنتر، تندیس، کوروش، روشا، اسکای سنتر لواسان، مرکز خرید الهیه، اطلس مال، بام لند، میلاد نور، رویال و … اشاره کرد.

 

ایران مال

برای معرفی بازار مدرن ایران مال در شهر تهران، همین‌قدر بدانید که این مرکز خرید علاوه بر داشتن فروشگاه‌های متعدد، امکانات تفریحی و رفاهی متنوعی نیز دارد. مرکز خرید ایران مال، در بین پنج مال بزرگ جهان قرار دارد و یک پروژه تجاری، فرهنگی و اجتماعی در سطح خاورمیانه و کشور ایران است. علاوه بر مراکز خرید مدرن، وجود مجموعه‌های ورزشی، هتل‌ها و سینما در این مجموعه، جزو ویژگی‌های اصلی آن محسوب می‌شود.

مرکز خرید ایران مال در فاصله بین تهران و کرج واقع‌شده و در نزدیکی پارک چیتگر، در منطقه ۲۲ تهران قرار دارد. برای دسترسی به بازار بزرگ ایران مال می‌توانید از اتوبان شهید خرازی به سمت این مرکز بروید. مساحت بازار ایران مال ۱۶۶۹۵۰۴ مترمربع است و اگر بخواهید از کل مغازه‌ها و مکان‌های موجود در ایران مال دیدن کنید، باید سه روز وقت بگذارید. این مجموعه جزو بزرگ‌ترین پروژه‌های مهندسی ایران است که توسط جناب آقای مهندس علی انصاری، مالک بانک آینده طراحی‌شده است.

جاهای دیدنی تهران در عید

درست است که پایتخت ایران علاوه بر مکان‌های تاریخی و گردشگری به خاطر وجود مراکز تجاری و سیاسی اهمیت خاصی دارد، اما نمی‌توان از جاهای دیدنی تهران در عید هم غافل شد. چراکه در تعطیلات نوروز تهران دارای آب‌وهوای بسیار مناسبی بوده و خبری از شلوغی و ترافیک نیست. جاذبه‌های گردشگری که در شهر تهران وجود دارند، شامل کاخ‌های سلطنتی، باغ‌های زیبا، پارک‌های دل‌باز و بزرگ، موزه‌های مختلف و مراکز خرید مدرن می‌شوند. البته مکان‌های دیدنی بسیار زیادی هستند که می‌توانید در طول مسافرت نوروزی به تهران، از آن‌ها دیدن کنید. لیست کامل جاهای دیدنی تهران در عید را می‌توانید در وب‌سایت پته مشاهده نمایید.

همچنین اگر قصد سفر به این شهر زیبا را در ایام عید دارید؛ می توانید از طریق خرید بلیط هواپیما تهران در ایام عید به سفری راحت و بی دردسر را تجربه کنید.

پارک ها و مراکز تفریحی

در شهر تهران مراکز تفریحی و پارک های زیادی وجود دارد. یک سری از این پارک ها قدیمی هستند، مانند باغ فردوس، باغ نگارستان و … . اما بعضی دیگر نیز از پارک ها و مراکز تفریحی جدید هستند که اغلب ساکنان تهران و مسافرانی که به این شهر سفر می کنند حتماً در طول سفر خود سری به این پارک ها و مراکز تفریحی می زنند.

از این پارک های معروف که دارای وسایل تفریحی و سرگرمی، باغ وحش و … هستند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • پارک چیتگر
 • پارک آرم
 • دربند و درکه

جاهای دیدنی تهران

 • پل طبیعت
 • بام لند چیتگر
 • باغ گیاه شناسی
 • مجموعه ورزشی انقلاب
 • بوستان جمشیدیه

 

دربند و درکه

یکی از مناطق زیبا و خوش آب و هوای پایتخت که مکان مناسبی برای تفریح تهرانی ها محسوب می شود، جز جاذبه های گردشگری این شهر هم به حساب می آید. دهکده زیبای دربند و رستوران های متعدد آن مکان مناسبی برای پیاده روی و لذت بردن از آب و هوای پاک و سالم است.

اگر دوست دارید در آب و هوایی سالم نفس بکشید و از کوچه باغ های زیبای دربند و درکه دیدن کنید، می توانید از طریق خیابان تجریش به سمت خیابان دربند بروید و در میدان سربند به ادامه مسیر خود در این دهکده زیبا و خوش آب و هوا ادامه دهید.

 

پل طبیعت

پل زیبا و مدرن طبیعت روی اتوبان مدرس قرار دارد و به عنوان یک مسیر ارتباطی پارک طالقانی و پارک آب و آتش را به یکدیگر متصل می‌ کند. این سازه زیبا و معماری مدرن به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی جدید تهران شناخته می‌ شود که اغلب گردشگران هنگام سفر به تهران حتماً به آن سر می‌ زنند.

پیاده روی روی پل طبیعت و تماشای اتوبان و پارک های اطرافش سوژه بسیار جذابی برای جوانان است تا پست های جذاب و هیجان انگیزی را با دوستان و فالوور هایشان به اشتراک بگذارند.

پل طبیعت تهران

پل طبیعت علاوه بر اینکه در روز مکان مناسبی برای پیاده روی است، در شب نیز جلوه خاصی دارد و اگر شما از پیاده روی در شب لذت می برید می توانید از طریق میدان ونک، بزرگراه حقانی، بعد از چهارراه جهان کودک، پارک آب و آتش به پل طبیعت بروید و چند دقیقه‌ای در کافه های مدرن و زیبای روی پل طبیعت بنشینید و از چشم‌انداز زیبای پل لذت ببرید.

پل طبیعت یکی از پل‌ های بی‌نظیر و زیبای شهر تهران است که مکان مناسبی برای گشت‌ و گذار و عکس گرفتن محسوب می‌ شود.

این پل غیر خودرویی، در منطقه عباس‌ آباد تهران ساخته‌ شده است. پل طبیعت برای پیاده‌ روی مناسب بوده و دو پارک آب‌ و آتش و پارک طالقانی را به یکدیگر متصل می‌کند. طراح این پل بی‌ نظیر، لیلا عراقیان یک مهندس ایرانی است که برای ساخت اثر خود از سی‌ و سه‌ پل اصفهان الهام گرفته است.

پل طبیعت دارای سه‌ طبقه است. طبقه اول برای قرار گرفتن رستوران‌ ها در نظر گرفته‌ شده، اما در طبقه دوم یک فضای دنج طراحی‌ شده تا نیمکت‌ هایی برای آرامش و خستگی در کردن، در آن قرار بگیرد. طبقه سوم پل طبیعت که دارای ۵۷۱ مترمربع است، می‌ تواند چشم‌ انداز بی‌ نظیری را از شهر تهران پیش روی مسافران و گردشگران قرار دهد.

 

آبشار کلوگان

آبشار کلوگان یکی از جاذبه های طبیعی اطراف تهران است که مکان مناسبی برای تفریح و گشت و گذار در آخر هفته ها برای پایتخت نشین ها است، اما مسافرانی که به پایتخت سفر می‌کنند نیز می‌توانند ساعاتی را در اطراف این آبشار زیبا به تفریح و گشت و گذار بپردازند.

 

 آدرس: شمیرانات، بخش رودبار قصران، روستای کلوگان، آبشار کلوگان

برج میلاد

برج میلاد تهران یکی از جاذبه‌ های گردشگری پایتخت است و به‌ عنوان ششمین برج مرتفع مخابراتی در جهان، شناخته می‌ شود.

در سال‌ های اخیر، برج میلاد نماد شهر تهران است و بسیاری از شرکت‌ های اداری، تجاری و گردشگری در این برج قرارگرفته‌ اند.

برج میلاد به خاطر ارائه خدمات گسترده تفریحی، نزد شهروندان تهرانی و مسافران بسیار محبوب است. البته رفتن به بالاترین قسمت برج میلاد به هزینه بالایی نیاز دارد، اما گشتن در محوطه برج میلاد و بخش‌ های پایینی آن، برای مردم آزاد است.

فرایند ساخت‌ و ساز برج میلاد در سال ۱۳۷۶ آغاز شد. به دلیل شروع ساخت برج میلاد در روز تولد امام خمینی، نام میلاد برای آن انتخاب شد. در حال حاضر برج میلاد علاوه بر فعالیت در زمینه ارتباطات بی‌ سیم در سطح شهر تهران، در زمینه گسترش پوشش فرکانس‌ های رادیویی و تلویزیونی نیز فعالیت می‌ کند. خدمات حوزه هواشناسی و گردشگری نیز از دیگر کاربری‌ های برج میلاد هستند.

این برج که دارای مساحتی حدود ۷۵ هکتار است، روی یک تپه در منطقه کوی نصر ساخته‌ شده است و در حال حاضر در منطقه ۲ شهرداری تهران در قسمت شمال غرب قرار گرفته است.

ارتفاع برج میلاد ۴۳۵ متر است و ۱۶۹۳ پله دارد. موزه‌ های مشاهیر و موزه سکه، جزو جاذبه‌ های گردشگری موجود در برج میلاد هستند. یکی از مهم‌ ترین بخش‌ های آن نیز سکوی دید باز برج است که در ارتفاع ۲۸۰ متری از زمین قرار گرفته است.

گنبد آسمان نیز در بالاترین طبقه برج یعنی طبقه دوازدهم قرار دارد. امکان بازدید از این قسمت از برج برای مردم فراهم‌ شده است.

 

کاروانسرای خانات

این کاروانسرای قدیمی هم یکی دیگر از جاهای دیدنی تاریخی تهران است که مربوط به زمان قاجار است. البته کاروانسرای خانات در سال ۵۷ دچار آتش سوزی شد و بنای آن آسیب دید، اما در سال‌های اخیر مجدداً بازسازی شده و برای بازدید عموم قرار گرفته است.

 

 آدرس: چهارراه مولوی، خیابان صاحب جمع، میدان امین السلطنه، کاروانسرای خانات

 

پارک ژوراسیک

یکی از جدیدترین جاذبه‌های دیدنی تهران پارک ژوراسیک است که بیشتر خانواده ها و گردشگرانی که به همراه فرزندانشان به تهران سفر می کنند، حتما سری به پارک ژوراسیک می زنند. چرا که کودکان علاقه زیادی دارند تا ماکت های بزرگ دایناسور ها را در این پارک جذاب و زیبا ببیند.

 

 آدرس: سعادت آباد، انتهای بلوار پاکنژاد، میدان بهرود، بلوار شقایق، خیابان عزتی

پارک ژوراسیک

ییلاق فشم و روستاهای لواسان

از مکان ها و جاذبه های طبیعی اطراف تهران که برای خود تهران نشین ها بسیار جذاب است و اغلب آخر هفته ها را در این مکان ها سپری می‌کنند، ییلاق فشم و لواسان است.

مسافرانی که به تهران سفر می کنند هم می توانند از آب و هوا و زیبایی های این منطقه ییلاقی لذت ببرند و در رستوران های زیبای اطراف رودخانه از غذاهای خوشمزه و محلی استفاده کنند. این مناطق بسیار بکر و زیبا هستند و بیشتر مناطق ویلایی به حساب می‌آیند.

 

 آدرس فشم: تهران، اتوبان باقری، جاده لشکرک، بلوار امام خمینی، فشم

آدرس لواسان: تهران، اتوبان باقری، جاده لشکرک، لواسان

 

روستای کن

روستای کن مکان مناسبی برای گردشگران و عاشقان طبیعت است. در روستای کن یک رودخانه وجود دارد که جاذبه های طبیعی زیبایی در اطراف آن قرار دارد؛ مانند سایر روستاهای توریستی، این روستا هم دارای رستوران ها، غذاها و خوراکی های بسیار خوشمزه ای است که برای هر گردشگری جذاب است.

 

 آدرس: تهران، اتوبان همت، خروجی شهران، جاده امامزاده داوود، روستای کن

 

پیست اسکی دیزین

پیست اسکی دیزین یکی از بهترین مکان های دیدنی تهران در فصل زمستان است. البته باید هنگام بارش برف به پیست اسکی بروید تا بتوانید از تفریحات زمستانی استفاده کنید و یک خاطره خوش و به یادماندنی برای خودتان بسازید.

بیشتر اوقات مسیر پیست اسکی دیزین یعنی جاده شمشک دیزین بسته است و به خاطر بارش برف امکان تردد وجود ندارد؛ بنابراین باید قبل از رفتن به این پیست اسکی از از طریق اطلاعات راهداری درباره باز بودن یا بسته بودن مسیر سوال کنید.

 

آدرس: شهرستان کرج، ۷۴ کیلومتری جاده چالوس، پیست اسکی دیزین

پیست اسکی دیزین

پیست اسکی توچال

پیست اسکی توچال هم یکی از بزرگترین پیست های اسکی ایران است که برای عاشقان برف مکان بسیار مناسبی است. اگر قصد دارید در زمستان امسال به تهران سفر کنید، حتما سری به پیست اسکی توچال بزنید و با تل سیژ پیست از بالا مناظر زیبا و جذابی را تماشا کنید.

 

آدرس: بزرگراه شهید چمران، خیابان یمن، انتهای خیابان ولنجک

 

پیست اسکی شمشک

پیست اسکی شمشک نیز یکی دیگر از جاذبه های زیبای زمستانی در شهر تهران است. هتل ها و رستوران های بسیار مدرن و شیکی در این پیست وجود دارند و امکان برقراری مسابقات بین المللی در این پیست فراهم شده است.

تله سیژ اسکی از جمله امکانات رفاهی موجود در این پیست است؛ اما این پیست فقط در صورتی بازگشایی می‌شود که به میزان کافی بارش برف داشته باشند.

 

 آدرس: تهران، بزرگراه بابایی، جاده لشکرک، جاده اوشان فشم، شمشک، پیست اسکی، شمشک

 

جمع بندی

جاهای دیدنی تهران به قدری زیاد هستند که نمی توان در یک مقاله به همه آن ها اشاره کرد. هر یک از این مکان های دیدنی نیاز دارند تا به صورت جداگانه مورد بررسی قرار بگیرند و به علاقمندان معرفی شوند.

تهران یکی از شهرهای تاریخی و فرهنگی است که در گوشه گوشه آن پر است از بنا ها و خانه های قدیمی که هر یک داستانی شگفت انگیز در دل خود دارند. برای دیدن مکان های دیدنی تهران دو چیز لازم دارید عشق سفر و جیب پر از پول!

جاهای دیدنی تهران که فرصت دیدن آنها را نباید از دست داد!
شاید اولین تصویری که از پایتخت در ذهن ما نقش می بندد برج آزادی، وسط یک شهر آلوده و پرترافیک است، اما با دیدن جاهای دیدنی تهران به قدری شگفت‌...
3 از 3 رای ثبت شده

درج نظر برای این محصول اولین نفر باشید که نظر می‌دهید.

با درج نظر امتیاز کسب کنید