ارز مسافرتی چیست؟ نحوه دریافت ارز مسافرتی در 1402

از سفر بدانید
ارز مسافرتی چیست؟ نحوه دریافت ارز مسافرتی در 1402

ارز مسافرتی چیست؟

در پاسخ به این سوال که ارز مسافرتی چیست؟ باید گفت ارز مسافرتی کمک هزینه ای است که به افرادی که قصد سفر به کشورهای خارجی دارند داده میشود. این کمک هزینه فقط یکبار به افراد تعلق می گیرد؛ یعنی اگر در سال چند بار به کشورهای خارجی سفر میکنید، تنها یکبار امکان دربافت ارز مسافرتی را دارید. ارز دولتی یا ارز مسافرتی بسیار ارزان تر از خرید ارز به صورت آزاد است. برای دریافت ارزدولتی، مهم است اطلاعاتی مثل مدارک لازم یا مراحل دریافت ارز را در اختیارداشته باشید. در ادامه مرحله به مرحله دریافت ارز دواتی را مرور خواهیم کرد.

با توجه به تفاوت ارزش پول در کشورهای مختلف و کم شدن ارزش ریال به نسبت دیگر کشورها، سفر رفتن ممکن است بسیار پر هزینه برای شما تمام شود. راهکاری که برای ایجاد انگیزه برای سفر رفتن اندیشیده شده؛ ارائه ارز مسافرتی برای سفرهای زیارتی و سیاحتی است. در رابطه با این‌که ارز مسافرتی چیست، باید بگوییم ارز مسافرتی مبلغ مشخصی است که از طرف بانک مرکزی با قیمتی کم‌تر از بازار آزاد به مسافرها ارائه می‌شود. امروزه ارز مسافرتی، تنها به سفر به برخی کشورها اختصاص دارد در حالی که در گذشته، بیشتر کشورها را در بر می‌گرفت.

 

ارز مسافرتی چقدر است؟

نوع ارز مسافرتی مقدارارز
ارز مسافرتی برای کشورهای هم‌ارز  یا مشترک‌المنافع (دولتی) 500 یورو
ارز مسافرتی برای کشورهایی که به ویزا نیاز ندارند (دولتی) 300 یورو

 

مقدار ارز مسافرتی برای کشورهای هم مرز یا مشترک‌المنافع با ایران ۵۰۰ یورو است. وقتی از کشورهای مشترک‌المنافع صحبت می‌کنیم منظور، کشورهایی مثل لیتوانی، لتونی، بلاروس، استونی، ترکمنستان، آذربایجان، عمان، قبرس، امارات متحده عربی، ازبکستان، اوکراین، تاجیکستان، ارمنستان، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، ترکیه، روسیه، پاکستان، کویت، قطر، افغانستان، بحرین و مولداوی است.

برای سفر به کشورهایی که نیاز به ویزا دارند، میزان ارز مسافرتی ٥٠٠ یورو و برای کشورهایی که به ویزا نیازی ندارند این مقدار ۳۰۰ یورو است. نکته قابل ذکر این است که درخواست ویزا مسافرتی یا توریستی خود نیز شامل هزینه شرایط و مدارک خاصی می شود که برای هر کشور متفاوت است.

قیمت ارز مسافرتی در 1402 چقدر است؟

در گذشته هر نفر می‌توانست 1000 دلار آمریکا ارز مسافرتی بگیرد، اما پس از سال ۹۷ به خاطر جهش قیمت ارز، این مقدار کاهش پیدا کرد و تنها امکان دریافت ۳۰۰ دلار یا یورو برای هر نفر وجود داشت. البته این شرایط مجدداً در سال ۱۴۰۱ تغییر کرد.

هر نفر این امکان را پیدا کرد که ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ دلار یا یورو، ارز مسافرتی دریافت کند. البته قبلاً قانونی درباره هدف سفر و اینکه مسافران به چه کشوری سفر می‌کنند، وجود نداشت و این مبلغ به همه افراد تعلق می‌گرفت؛ اما از سال ۱۴۰۰ به‌موجب بخشنامه بانک مرکزی، شرایط فروش ارز مسافرتی تغییر کرد.

بر اساس این بخشنامه، مبلغ ارز مسافرتی کاهش پیدا کرد و با توجه به کشور مقصد و هدف از سفر، میزان ارز مسافرتی ‌به این صورت تغییر کرد.

 • برای سفر هوایی به کشورهایی که نیاز به دریافت ویزا دارند، مبلغ ارز مسافرتی، ۵۰۰ یورو
 • برای سفر به هوایی به کشورهایی که نیاز به دریافت ویزا ندارند، مبلغ ارز مسافرتی، ۳۰۰ یورو
 • برای مسافرت زمینی از طریق دریایی و ریلی، مبلغ ارز مسافرتی، ۳۰۰ یورو یا معادل آن در نظر گرفته می‌شود.

توجه: مسافران می‌توانند از طریق صرافی‌های معتبر تا مبلغ ۲ هزار یورو با نرخ توافقی، ارز خریداری کنند. البته قیمت این ارز با ارز مسافرتی متفاوت است.

دریافت ارز مسافرتی برای ترکیه

همان‌طور که ترکیه از کشور‌های محبوب ایرانی‌ها برای مسافرت است؛ یکی از بیشترین درخواست‌ها برای ارز مسافرتی هم مربوط به سفر به ترکیه است. همان طور که پیش تر به آن اشاره کردیم به خاطر اینکه ترکیه جزو کشورهایی است که نیاز به ویزا ندارد مبلغ ۳۰۰ یورو ارز مسافرتی به آن تعلق می‌گیرد.

چطور ارز مسافرتی بگیریم؟

ارز مسافرتی همان کمک‌هزینه سفر است که از جانب بانک مرکزی، به افرادی تعلق می‌گیرد که قصد دارند به سفرهای خارجی بروند. نحوه دریافت ارز مسافرتی به این صورت است که شما تنها زمانی که بلیط هواپیمای خود را خریده باشید، می‌توانید ارز مسافرتی تهیه کنید.

پس از خرید بلیط هواپیما، می‌توانید آن را به یکی از صرافی‌های دولتی ببرید و به این صورت حواله ارز مسافرتی را دریافت نمایید. همان‌طور که اشاره شد ارز مسافرتی فقط یک‌بار در طول سال به مسافران پروازهای خارجی تعلق می‌گیرد. در حال حاضر امکان دریافت ارز مسافرتی از طریق صرافی‌های دولتی، صرافی‌های خصوصی و بانکی وجود دارد.

نکته: این صرافی‌ها بایستی مجوز رسمی از بانک مرکزی داشته باشند.

به‌منظور دریافت ارز مسافرتی، ابتدا باید مدارک خود را به این صرافی‌ها تحویل بدهید و سپس ارز مسافرتی را به یورو، دلار یا پوند دریافت نمایید. دریافت ارز مسافرتی، به‌صورت حضوری و غیرحضوری انجام می‌شود.

 • در روش حضوری به صرافی‌هایی که به آن‌ها اشاره کردیم، مراجعه می‌کنید و پس از ارائه مدارک، ارز را دریافت می‌کنید.
 • برای روش غیرحضوری، می‌توانید به سامانه آنلاین بانک مرکزی ایران، یا سایت ice.ir مراجعه نمایید. نام این سایت بازار متشکل ارزی است. این سایت به شما کمک می‌کند ارز مسافرتی موردنیاز خود را تهیه کنید.
 • پس از ورود به سایت موردنظر ابتدا باید اطلاعات هویتی خودتان را وارد کنید و از طریق بررسی صرافی‌های مجاز، انتخاب کنید که ارز مسافرتی را چگونه دریافت کنید.
 • پس از ثبت درخواست، زمانی که باید به صرافی مراجعه کنید و ارز مسافرتی را دریافت کنید، از طریق پیامک به اطلاع شما می‌رسد.

توجه: خرید ارز مسافرتی از طریق سایت بازار متشکل ارزی، بسیار ساده است و فرآیند پیدا کردن صرافی‌ها را راحت نموده است.

اگر تصمیم دارید به صورت حضوری ارز مسافرتی را دریافت کنید،  ده تا چهار روز پیش از پرواز(بسته به نوع بانک) بین ساعت ۹ تا ۱۲.۳۰با در دست داشتن مدارک، می‌توانید به یکی از مراکزی که در بالا به آن اشاره شده مراجعه کنید.

اما پیشنهاد ما، دریافت غیرحضوری ارز مسافرتی است. بعد از احراز هویت و بارگزاری مدارک مورد نیاز در وبسایت بازار متشکل ارزی، می‌توانید فهرست صرافی‌های مجاز برای ارائه ارز مسافرتی را بررسی کنید و درخواست دریافت ارز مسافرتی را به صرافی دلخواه خود ارسال کنید. بعد از ثبت درخواست، پیامکی از طرف صرافی مورد نظر به شما ارسال خواهد شد و به این شکل شما می‌توانید حواله ارز مسافرتی خود را دریافت کنید.

بعد از آماده کردن مدارکی که پیش‌تر گفتیم می‌توانید به شکل حضوری و غیر حضوری ارز مسافرتی را دریافت کنید. توجه کنید که ارز مسافرتی تنها پیش از سفر به شما ارائه خواهد شد و بعد از سفر امکان دریافت آن وجود نخواهد داشت.

برای دریافت حضوری ارز مسافرتی می‌توانید به صرافی‌های دولتی، صرافی‌های خصوصی با مجوز رسمی از بانک مرکزی و همچنین صرافی‌های بانکی مراجعه کنید. بانک های معتبری برای دریافت ارز مسافرتی بانک سامان، بانک ملی، بانک ملت، بانک پارسیان و بانک تجارت هستند. توجه داشته باشید که باید به شعبه‌های ارزی این بانک‌ها مراجعه کنید.

و اگر می‌پرسید که برای راحت‌تر و سریع‌تر شدن کار، راه دریافت غیر حضوری ارز مسافرتی چیست؟ باید به وبسایت بازار متشکل ارزی مراجعه کنید.

دریافت غیر حضوری ارز مسافرتی

نحوه دریافت ارز مسافرتی در فرودگاه

پس از مراجعه به بانک یا صرافی و بعد از این‌‌که مبلغ مورد نیاز برای ارز مسافرتی را پرداخت کردید؛ حواله‌ای با عنوان حواله ارزی دریافت خواهید کرد. با در دست داشتن حواله ارضی، بعد از مراجعه به فرودگاه امام، می‌توانید ارز مسافرتی خود را بعد از عبور از گیت فرودگاه دریافت کنید.

ارز مسافرتی را از چه بانک‌هایی می‌توان تهیه کرد؟

بر اساس بخشنامه بانک مرکزی، امکان دریافت ارز مسافرتی از طریق برخی از بانک‌ها و صرافی‌های دولتی و خصوصی امکان‌پذیر است. بانک‌هایی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، جزو بانک‌هایی هستند که از جانب بانک مرکزی انتخاب‌شده‌اند.

 •  دریافت ارز مسافرتی از بانک ملی ایران

به دلیل اینکه بانک ملی شعبه‌های ارزی زیادی دارد. بهتر است قبل از اقدام، با شعب بانک ملی تماس حاصل فرمایید. چراکه تقاضا برای دریافت ارز دولتی در این بانک زیاد است و ممکن است روزی که شما مراجعه می‌کنید، ارز موردنیاز موجود نباشد.

قیمت ارز مسافرتی در بانک ملی، معادل دیگر بانک‌ها است. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم بانک ملی یکی از بانک‌هایی است که می‌توانید از آن حواله ارزی دریافت کنید. برای گرفتن حواله ارزی از بانک ملی باید چهار روز قبل از پرواز اقدام کنید.

ارز مسافرتی بانک ملی

 • بانک پارسیان

برای دریافت ارز مسافرتی از طریق شعب بانک پارسیان، هرروز می‌توانید از ساعت ۹:۳۰ صبح تا ۱۲:۳۰ به شعب بانک مراجعه نمایید.

 • بانک ملت

بانک ملت امکانی را فراهم آورده تا مسافران بتوانند از طریق ثبت‌نام در سایت صرافی بانک ملت، پیش از مراجعه به شعب بانک، ثبت‌نام نمایند و نوبت بگیرند.

 • بانک سامان

به‌ منظور دریافت حواله ارزی از طریق شعب بانک سامان، باید هفت روز قبل از سفر اقدام کنید.

 • بانک تجارت

برای گرفتن حواله ارزی از طریق بانک تجارت در هرروزی که مراجعه کنید، می‌توانید ارز موردنیاز خودتان را بگیرید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ارز مسافرتی

مهم‌ترین موردی که هنگام خرید ارز مسافرتی باید به آن توجه کرد، آماده‌سازی مدارک لازم برای درخواست ارز است. هنگام مراجعه به بانک یا صرافی‌های مجاز، برای دریافت حواله ارزی، باید مدارک موردنیاز را به‌صورت دقیق آماده کنید. در غیر این صورت نمی‌توانید ارز موردنیاز خود را دریافت کنید.

توجه داشته باشید که برای سفر به کشورهای اروپایی که نیاز به ویزا دارند، حتماً باید از قبل ویزای خودتان را تهیه کنید. در سال‌های اخیر، شرایط سختی برای صدور ویزای شینگن برای ایرانیان در نظر گرفته‌شده است؛ بنابراین بهتر است از چند ماه قبل، برای دریافت ویزای شینگن اقدام نمایید. همچنین اگر می‌دانید که تاریخ اعتبار گذرنامه شما به پایان رسیده، برای تمدید آن نیز اقدام کنید.

اصولاً روزهای قبل از سفر یکی از پرمشغله‌ترین زمان‌هاست. پس بهتر است پیش از اقدام برای گرفتن ارز مسافرتی بدانید که مدارک لازم برای گرفتن ارز مسافرتی چیست تا نیازمند مراجعه دوباره به بانک و گذاشتن وقت مجدد برای این کار نشوید.

مدارکی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد را فراموش نکنید:

 • اصل شناسنامه و کپی آن
 • اصل پاسپورت و تصویر آن
 • اصل رسید واریزی عوارض خروج از کشور
 • کد رهگیری موجود در بلیط هواپیما
 • پیشنهاد می‌کنیم یک پرینت کامل از بلیط خود به همراه داشته باشید.
 • اصل ویزای کشور مقصد
 • در صورتی که قصد سفر به یکی از کشورهای عضو پیمان شینگن را دارید، ویزای شینگن خود را به همراه داشته باشید.
 • اگر به کشوری سفر می‌کنید که ویزای فرودگاهی دارد؛ نیازی به همراه داشتن ویزا نیست.
 • فرم تکمیل شده درخواست ارز
 • می‌توانید این فرم را به صورت آنلاین یا حضوری در بانک دریافت کنید.
 • کارمزد بانک و مبلغ ریالی معادل ارز مورد نیاز
 • شماره تماس و اطلاعات حساب بانکی معتبر
پیشنهاد می کنیم بخوانید
عوارض خروج از کشور ۱۴۰۲ چقدر است؟

 

مراحل دریافت ارز مسافرتی از بانک‌ها

همان‌طور که اشاره کردیم امکان دریافت ارز مسافرتی از طریق بعضی بانک‌ها وجود دارد. برای گرفتن حواله ارزی از داخل شعب بانک باید مراحل زیر را به ترتیب طی کنید.

 • مدارک موردنیاز را به بانک تحویل دهید.
 • رسید و سند حسابداری مهر و امضا شده را تحویل بگیرید. (این رسید شامل اطلاعاتی مانند نام و نام خانوادگی متقاضی، شماره ملی، شماره تماس، نشانی و شماره گذرنامه است.)
 • پرداخت حواله ارزی از طرف بانک، هنگام خروج مسافر از باجه کنترل گذرنامه انجام می‌گردد.

 

شرایط دریافت ارز مسافرتی چیست؟

ارز مسافرتی با توجه به مصوبه صادرشده از طرف بانک مرکزی، با قیمتی پایین‌تر از قیمت بازار ارز، در اختیار مسافران قرار داده می‌شود. از مهم‌ترین شرایط دریافت ارز مسافرتی این است که مسافران تنها یک‌بار در سال می‌توانند از ارز مسافرتی استفاده کنند؛ بنابراین برای سفرهای دیگر، نمی‌توانند ارز مسافرتی با قیمت کمتر بگیرند.

در سال‌های گذشته ارز مسافرتی تنها از طریق حواله‌های ارزی به مسافران داده می‌شد؛ یعنی مسافران باید قبل از پرواز برای خرید اقدام می‌کردند و حواله ارزی را می‌گرفتند. این حواله ارزی، هنگام عبور از گیت به باجه‌های ارزی فرودگاه تحویل داده می‌شد تا مسافران بتوانند ارز موردنیاز خود را بگیرند؛ اما امروزه شرایط راحت‌تر شده و معادل مبلغ ارز مسافرتی، به حساب ارزی مسافران واریز می‌شود

از دیگر شرایط دریافت ارز مسافرتی می‌توان به دارا بودن مدارک ضروری اشاره کرد. این مدارک عبارت‌اند از:

 • بلیط سفر هوایی
 • مجوز خروج از کشور
 • دارا بودن ویزای معتبر

توجه: تنها افرادی می‌توانند ارز مسافرتی بگیرند که قصد سفر به یک کشور خارجی را داشته باشند. در غیر این صورت نمی‌توانند از سهمیه ارز مسافرتی استفاده نمایند.

چند روز قبل از سفر برای دریافت ارز مسافرتی اقدام کنیم؟

مسافرانی که قصد دارند به کشورهای خارجی سفر کنند، بایستی نهایتاً ۷ روز قبل از پرواز برای دریافت ارز مسافرتی اقدام کنند. چراکه پس از بازگشت از سفر، امکان دریافت ارز خارجی وجود ندارد. این قانون به این دلیل تصویب‌شده که جلوی سوءاستفاده افراد سودجو را بگیرد؛ بنابراین توصیه می‌کنیم ۷ تا ۱۰ روز قبل از پرواز، برای پرداخت هزینه ارز مسافرتی و دریافت آن، از طریق روش‌های حضوری یا غیرحضوری اقدام نمایید.

دقت کنید که موکول کردن دریافت ارز، به ساعات پایانی پرواز کار درستی نیست. چرا که در این زمان شما کارهای زیادی دارید. پس بهتر است قبل از پرواز، برنامه‌ریزی کنید و برای خرید ارز اقدام نمایید.

توجه: برای دریافت ارز مسافرتی، حتماً باید خود مسافر به صرافی مراجعه کند. در غیر این صورت ارز مسافرتی به فرد دیگری داده نمی‌ شود.

 مزایای دریافت ارز مسافرتی چیست؟

مهم‌ترین مزیتی که دریافت ارز مسافرتی نسبت به ارز معمولی دارد، قیمت کم آن است. با توجه به اینکه بانک مرکزی تصمیم دارد مسافران را برای سفرهای خارجی ترغیب کند، هرسال مبلغی را به‌عنوان ارز مسافرتی برای آن‌ها در نظر می‌گیرد. به این صورت افرادی که قصد داشته باشند از طریق سفر هوایی به کشورهای خارجی سفر کنند، می‌توانند ارز موردنیاز خود را با قیمتی کمتر تهیه کنند.

درست است که قیمت ارز مسافرتی تنها چند هزار تومان از ارز معمولی کمتر است، اما اگر بخواهیم به‌صورت کلی حساب کنیم، همین مبلغ می‌تواند چند میلیون در هزینه مسافران صرفه‌جویی کند.

نکاتی مهم برای دریافت ارز مسافرتی

بانک مرکزی به‌صورت روزانه در ساعت ۹:۳۰ صبح برای مسافرانی که راهی سفر به خارج از کشور هستند، قیمت دقیق ارز مسافرتی را اعلام می‌کند. به همین خاطر مسافران می‌توانند برای خرید ارز مسافرتی به سایت بانک مرکزی مراجعه نمایند. نکات مهمی که قبل از دریافت ارز مسافرتی باید بدانید، عبارت‌اند از:

 • با توجه به نوسانات قیمت ارز، مبلغ قابل پرداخت برای ارز مسافرتی، بر اساس قیمت همان روز در نظر گرفته می‌شود؛ بنابراین اگر در صرافی دولتی، با قیمتی مواجه شدید که با هفته گذشته فرق می‌کند، اصلاً تعجب نکنید.
 • به‌منظور خرید ارز مسافرتی برای سفرهای زیارتی مانند حج، حتماً باید نام شما در پرتال سازمان حج و زیارت موجود باشد.
 • هر یک از مسافران شخصاً بایستی برای دریافت ارز مسافرتی به صرافی مراجعه کنند.
 • در صورت تعویض گذرنامه برای دریافت ارز مسافرتی، باید گذرنامه قبلی را نیز به صرافی ارائه نمایید.

چه افرادی ارز مسافرتی دریافت نمی‌کنند؟

با توجه به مبلغ کم ارز مسافرتی، افراد زیادی درخواست آن را دارند. به همین دلیل محدودیت‌هایی برای گرفتن این ارز اعمال شده:

 • ارز مسافرتی به افراد زیر ۱۲ سال تعلق نمی‌گیرد.
 • به اشخاصی که گذرنامه سیاسی دارند ارز مسافرتی داده نمی‌شود.
 • برای افرادی که قصد سفر از طریق راه‌های زمینی و دریایی دارند ارز مسافرتی تعریف نشده و فقط به سفرهای هوایی تعلق می‌گیرد.
 • مقصد سفر، تنها بر اساس دسته‌‌بندی‌هایی که پیش‌تر به آن اشاره کردیم بر میزان ارز مسافرتی تاثیرگذار است و سایر مقصدها، باهم تفاوتی ندارند.
 • بدون حواله، ارز مسافرتی به شما تعلق نمی‌گیرد؛ ولی در صورت فراموش کردن حواله، می‌توانید پول خود را از شعبه پس بگیرید.
 • اگر به تازگی گذرنامه خود را عوض کرده‌اید؛ گذرنامه قبلی خود را هم به عنوان مدرک، همراه خود ببرید.
 • شما نمی‌توانید پیش از خروج از گیت فرودگاه، ارز مسافرتی را دریافت کنید.
 • برای گرفتن ارز مسافرتی از بانک ملت، حتما باید در این بانک حساب داشته باشید.
 • در صورتی که برای سفر زیارتی از ارز مسافرتی استفاده می‌کنید؛ نام شما باید در سازمان حج و زیارت ثبت شده باشد.
 • به افرادی که مقیم خارج از کشور هستند یا افراد دو تابعیتی ارز مسافرتی تعلق نمی‌گیرد.
 • برای گرفتن ارز مسافرتی بری اعضای یک خانواده، همه اعضای خانواده باید حضور داشته باشند.

سخن پایانی

در این مطلب به این سوال پاسخ گفتیم که ارز مسافرتی چیست؟ اما به طور کلی برای دریافت ارز مسافرتی بایستی در ساعات کار بانک به صرافی‌ها مراجعه نمایید تا بتوانید پول موردنیاز را از حساب خودتان به حساب صرافی واریز کنید. توجه داشته باشید که هر فرد برای دریافت ارز مسافرتی باید خودش به صرافی مراجعه کند. آماده کردن مدارک لازم برای دریافت ارز مسافرتی نیز ضروری است.

 

سوالات متداول ارز مسافرتی

برای دریافت ارز مسافرتی لازم است بلیط سفر خود را ارائه دهید تا بتوانید سهمیه ارز مسافرتی که برای سال ۱۴۰۲ مشخص شده را دریافت نمایید.

مسافراتی کمک هزینه ای است که به افرادی که قصد سفر به کشور خارجی را دارند تعلق می گیرد؛ البته برای برخی کشورها ارز مسافرتی تعلق نمی گیرد.

برای دریافت این ارز، با ارائه مدارک مورد نیاز به صرافی‌ های دولتی می توانید اقدام کنید.

ثبت دیدگاه اولین نفر باشید که نظر می‌دهید.

با درج نظر امتیاز کسب کنید