راهنمای سفر به اصفهان

استان اصفهان اصفهان ایرانگردی
راهنمای سفر به اصفهان

نصف جهان، شهری با اصالت و فرهنگ غنی، غرق در هنر نقاشی کلیساها تا کاشی های محصور کننده مساجد، بازارها، عمارت ها و پل های تاریخی که هر کدام در دلشان رازها و قصه ها دارند، ثابت میکند چرا به این شهر نصف جهان میگویند. اگر تجربه سفر به اصفهان را داشته باشید تایید میکنید، یکبار سفر کردن برای مشاهده تمام جاهای دیدنی اصفهان زیبا کم است.

از کوچه مسگرها و سر و صدای قلم‌زنی و لذت درشکه سواری در میدان نقشه جهان گرفته تا سی‌وسه‌پل و پل خواجو و قدم زدن کنار حاشیه زاینده رود که امیدواریم هرزمان قصد سفر کردید، پر آب باشد و هزاران جاذبه دیدنی دیگر، همگی تضمین میکنند لذت بخش ترین تجربه ها را با سفر به این شهر پیش رو دارید. اصفهان که در طول سه سلسله پایتخت ایران بوده، همواره جزو تاریخی ترین شهرهای ایران، از هخامنشیان تا ساسانیان، صفویان تا پهلوی، بوده است. همچنین از جمله پایگاه های مهم سیاسی و اقتصادی در هر دوره تاریخی محسوب میشود.

درخشش و شکوه اصفهان را تنها افرادی میتوانند درک کنند که تجربه سفر به شهر گنبد فیروزه ای را داشته باشند. اصفهان که جزو یکی از قطب های مهم گردشگری کشور محسوب میشود، به عنوان پایتخت فرهنگ جهان اسلام و با آثار تاریخی خارق العاده ای که در دل خود جای داده در یونسکو به ثبت رسیده است.

زاینده رود، شاهرگ اصلی اصفهان، با جریان خود، جان بخش این شهر و مردمانش است. صدای خروشان جریان آب زیر طاق های پل های تاریخی که گهگاهی با صدای آواز سنتی مردمان ترکیب میشود، حتی تصورش هم دلنشین است.

در این مقاله نگاه مختصری به تجربه سفر به اصفهان داریم. پس اگر قصد سفر به نصف جهان را دارید این مقاله را دنبال کنید تا سفری خاطره انگیزتر را تجربه کنید.

بهترین زمان سفر به اصفهان

اصفهان شهر چهارفصلی که در هرماهی از سال به آن سفر کنید زیبایی های آن شمارا خیره خواهد کرد. یک طرف اصفهان به کویر و سمت دیگر به رشته‌کوه‌ها زاگرس می‌رسد باعث شده آب و هوای معتدل و در تابستان گرم و خشکی داشته باشد و دمای هوا به ۴۰ درجه سانتی گراد برسد. در پاییز و زمستان زیبایی های منحصر به فردی را مشاهده میکنید،علاوه بر این‌، آب‌وهوا در این فصل‌ها خنک‌تر است و گشت‌وگذار در اصفهان حال و هوای متفاوت تری خواهد داشت.

به طور کل اگر بخواهید بهترین زمان برای سفر به اصفهان را از نظر آب و هوایی بدانید، پاییز با هوای خنک و زیبایی دو چندان درختان چهارباغ، تجربه فوق العاده ای از سفر را به شما خواهد داد. حجم بالای مسافران در این بازه ممکن است هزینه های سفر و خرید بلیط را تا حدودی بالاتر ببرد. اگر به دنبال سفر اقتصادی به اصفهان هستیدو می خواهید که در زمان ارزانی به این شهر سفر کنید، پیشنهاد ما ماه آخر پاییز و زمستان است.

خرید بلیط هواپیما ارزان

چطور به اصفهان سفر کنیم؟

فرودگاه شهید بهشتی اصفهان

اگر قصد خرید بلیط هواپیما برای سفر به اصفهان دارید، فرودگاه شهید بهشتی، از قدیمی ترین فرودگاه های کشور که بیرون از شهر اصفهان قرار گرفته و همین موضوع یکی از مزیت های این فرودگاه محسوب میشود که سبب شده بسیاری از مشکلات فرودگاه های دیگر از جمله ایجاد آلودگی صوتی برای ساکنین در مورد فرودگاه اصفهان وجود نداشته باشد.

فاصله زمانی فرودگاه تا مرکز شهر از نظر زمانی حدود نیم ساعت است که به راحتی با اختیار گرفتن تاکسی یا سرویس های اینترنتی مثل اسنپ یا تپسی از فرودگاه به مرکز شهر یا برعکس حرکت کنید. فرودگاه شهید بهشتی اصفهان در حال حاضر بیش از 2 میلیون مسافر داخلی و خارجی را در سال جابجا می کند و به دلیل توریستی بودن اصفهان، این فرودگاه پتانسیل بالایی برای رشد و بهبود خدمات دارد.

راه های زمینی سفر به اصفهان

اگر برای سفر به اصفهان قصد کردید به دل جاده بزنید و از راه های زمینی وارد این شهر بشوید، این چند مسیر به اصفهان منتهی میشوند:

  • جاده شماره ۷ با عبور از شهرهای تهران، قم و کاشان به اصفهان می‌رسد.
  • جاده شماره ۶۲ از سمت خرم‌آباد و گذر از دورود و الیگودرز به اصفهان می‌رسد.
  • جاده شماره ۶۵ از طرف شیراز و با گذر از شهرهای مرودشت، صفاشهر و شهرضا به اصفهان می‌رسد.
  • جاده شماره ۴۷ که با عبور از شهرهای اراک و خمین به اصفهان می‌رسد.

ترمینال های اتوبوسرانی اصفهان

حجم زیادی از مسافران راه های زمینی به خصوص اتوبوس را برای سفر انتخاب میکنند. اصفهان 4 ترمینال دارد که پر تردد ترین آنها کاوه و صفه است.

  • ترمینال کاوه ، در شمال اصفهان واقع در خیابان کاوه و از اصلی‌ترین ترمینال های اصفهان محسوب می‌شود. بیشترین تردد مسافران از شهرهای مختلف به مقصد این ترمینال انجام می‌شود.
  • ترمینال صفه، در جنوب اصفهان ابتدای جاده اصفهان شیراز قرار دارد. این ترمینال بعد از کاوه، اصلی ترین و پرترددترین ترمینال اصفهان محسوب می‌شود.
  • ترمینال جی ، در خیابان جی، شرق اصفهان قرار دارد و مسیر تهران و یزد را پشتیبانی می‌کند.
  • ترمینال زاینده رود ، درغرب اصفهان در بلوار میرزا کوچک‌خان‌جنگلی قرار دارد.

 

جاذبه های گردشگری سفر به اصفهان

همانطور که گفته شد یکبار سفر به اصفهان برای دیدن تمامی جاذبه های آن کم است. بیشتر این جاذبه ها را بناها و عمارت های تاریخی با معماری خارق العاده تشکیل داده است. سعی کردیم تعدادی از بهترین جاذبه های تاریخی اصفهان را در این مقاله معرفی کنیم تا با آگاهی بیشتری به این شهر سفر کنید.

راهنمای سفر به اصفهان

میدان نقش جهان

اصفهان از جمله شهرهایی محسوب میشود که آثار تاریخی و فرهنگی آن به‌دلیل ثبت در میراث جهانی یونسکو، شهرت و ارزش بسیاری در سراسر دنیا پیدا کرده است. اولین جاذبه ای که از ایران به ثبت یونسکو رسید، میدان نقش جهان اصفهان، دومین میدان بزرگ جهان است. میدان نقش جهان در زمان شاه عباس صفوی، زمانی که اصفهان پایتخت صفوی بود ساخته و بهترین شاهکارهای معماری جهان خلق شد و یک تنه میلیون ها گردشگر را در سال به خود جذب میکند.

میدان نقش جهان که به نام های، مسجد امام و مسجد شاه عباس نیز شهرت دارد با 560 متر طول و 160 متر عرض، چند معماری شاهکار دنیا را در دل خود جای داده. مسجد شیخ لطف‌الله در ضلع شرقی، کاخ عالی‌قاپو در ضلع غربی، مسجد امام (مسجد شاه) در جنوب و سردر قیصریه در شمال میدان از جمله معماری هایی هستند که هرچقدر از شکوه و جلال آن بگوییم کم است. حجره های اطراف میدان که به دلیل قدمت بناها، جزو آثار تاریخی به شمار می روند، مرکز خریدی برای سوغات اصفهان، شامل خوراکی ها، صنایع دستی، ظروف مسی، فرش و … محسوب میشود.

حتی اگر برای چندمین بار پا به میدان نقش جهان بگذارید، ممکن نیست بتوانید بی تفاوت از کنار آن عبور کنید. صدای درشکه‌ها از تونل تاریخ عبورتان می‌دهد و یکباره خود را در دوران پادشاهی صفویه و شاه عباس خواهید دید. درواقع هرساعت از شبانه روز که پا به میدان بگذارید، با زیبایی منحصر به فردی شگفت زده خواهید شد.  تجمع بناهای باستانی خیره کننده که هر کدام دل خود تاریخچه و رازهایی دارند، همراه با حجره های تاریخی  که دور تا دور میدان را در برگرفته اند، هرکسی را برای قدم زدن و گذراندن اوقات در میدان نقش جهان تشویق میکند.

 مسجد شیخ لطف الله

زیبایی گنبد مسجد شیخ لطف الله که ساخت آن تنها 17سال به طول کشید، چشم هر رهگذری از میدان را به خود جلب میکند. از زیباترین مساجد جهان که به دستور شاه عباس در ضلع شرقی میدان نقش جهان ساخته شد و به عنوان مرکز مذهبی اصفهان قرارگرفت. این مسجد بی صحن و مناره از جمله زیبایی های فوق العاده اصفهان با کتیبه های چشم نواز منقوش و خوشنویسی شده است.

راهنمای سفر به اصفهان

عمارت عالی قاپو

از مهم ترین و اصلی ترین کاخ های حکومتی دوران صفوی با تزئینات و نقاشی های فوق العاده بر دیواره های عمارت، از جمله تالار پذیرایی و تالار موسیقی، همچنین 53 اتاق برای استراحت و پذیرایی مهمانان و برگزاری جلسات طراحی شده است.

مسجد جامع عباسی (امام)

مسجد جامع که در گذشته با نام هایب همچون مسجد شاه، مسجد کبیر عباسی و مسجد سلطانی نیز شناخته میشد، از جمله مهم ترین بناهای دوره صفوی محسوب میشود. آثار و کتیبه های ارزشمند و زیبای زیادی در جای جای این مسجد وجود دارد که هر کدام از آثار هنرمندان مشهور دوران صفویه است و طراحی های مناره ها، گنبدها و کاشی کاری ها، این مسجد را به یکی از شاخصه های مهم معماری دوره صفوی تبدیل کرده است.

سفر به اصفهان

سردر قیصریه

در ضلع شمالی میدان نقش جهان، بازار بزرگ و سنتی را مشاهده میکنید که یک درب اصلی و 4دروازه فرعی دارد و البته یکی از مهم ترین مراکز اقتصادی اصفهان را تشکیل میدهد. ورودی بازار در میدان نقش جهان با سردری از نقاشی های دوران صفوی منقوش شده. در بازار جریان زندگی را به وضوح مشاهده خواهید کرد. با ورود به این بازار طویل هر وسیله ای که نیاز داشته باشید، از خوراک تا پوشاک و سوغاتی میتوانید خریداری کنید و بعد از بیرون آمدن از بازار خود را به یک آب هویج بستنی یا فالوده در میدان نقش جهان مهمان کنید.

سی و سه پل

از مشهورترین شاهکارهای معماری جهان که دلیل سفر بسیاری از گردشگران به اصفهان است. بهترین زمان برای دیدن پل‌های تاریخی اصفهان در عصر و شب است. چراکه نورپردازی ها در شب، زیبایی این پل ها چندین برابر میکند.

پل خواجو

پل خواجو اصفهان، یکی از قدیمی ترین و زیباترین پل های شهر است که در زمان شاه عباس دوم ساخته شده و حالا یکی از بهترین مکان ها برای شب گردی اصفهانی ها است. معماری خاص، کاشیکاری های منحصر به فرد، رقص نور در طول شبانه‌روز که بر روی نمای رازآلود و فوق العاده ای را نمایان میکند، این پل را از بقیه پل های زاینده رود مشهورتر کرده است. امیدواریم زمانی که اصفهان را برای سفر انتخاب میکنید زاینده جاری از آب باشد و لذت صدای خروشان آب را همراه با آواز اصفهانی ها زیر طاقی های پل بچشید.

جاذبه های اصفهان

پارک ناژوان اصفهان

تا به اینجا از جاذبه های تاریخی سفر به اصفهان گفتیم اما آنچه لذت این سفر را تکمیل میکند، یک طبیعت بکر و سرسبز است. اگر عاشق طبیعت هستید، بدون اینکه لازم باشد از شهر خارج شوید، خود را به دامان طبیعت ناژوان خواهید رساند. منطقه جنگلی ناژوان با سرسبزی و جریان آب خود در حاشیه ی زاینده رود، نفسی تازه به اصفهان میدهد. این منطقه ی سبز، جدای از باغ ها و زمین های کشاورزی و رودخانه ی جاری، امکانات تفریحی برای گردشگران خود از جمله باغ پرندگان، تله سیژ، آکواریوم، دوچرخه سواری و …قرار داده. شما میتوانید یک روز عصر که آفتاب رفته، همانطور که نسیم خنکی میوزد به طبیعت ناژوان بروید و در کنار حاشیه رودخانه دوچرخه ای کرایه کنید. یا درکنار خانواده زیر آلاچیق های زمین های باغی بنشینید و از طبیعت لذت ببرید.

جاذبه های گردشگری اصفهان

سوغات اصفهان چی بخریم؟

اصفهان اولین شهر جهانی صنایع دستی محسوب میشود که از جمله صناسع آن میتوان به خاتم کاری، میناکاری، ظروف مسی، قلم‌زنی، پارچه‌های قلم‌کاری، فیروزه‌کوبی، ملیله‌کاری، قالی، سفال و سرامیک و… اشاره کرد که میتوانید به عنوان سوغات هدیه دهید. اما اگر به دنبال خوراکی برای سوغاتی هستید حتما در مورد گز و گولکی اصفهان شنیده اید. از گز و پولکی گرفته تا شیرینی برشتوک، سوهان عسلی و شیرینی برنجی میتوانید به عنوان سوغاتی خرید کنید.

 در سفر به اصفهان کجا اقامت کنیم؟

طیف گسترده ای از هتل ها و اقامتگاه ها، از سنتی تا مدرن، گران تا ارزان، برای مسافرین اصفهان قرارگرفته شده. اگر از اصفهانی ها سراغ بهترین هتل اصفهان را بگیرید، به احتمال زیاد نام هتل عباسی را خواهید شنید. هتل پنج ستاره عباسی که در زمان صفوی ساخته شده برای انتخاب اقامتگاه و حتی صرف شام یا ناهار جزو بهترین گزینه ها محسوب میشود. پس از آن هتل عالی قاپو، هتل کوثر، هتل پیروزی، هتل آوین، هتل آسمان، جزو هتل های اصلی اصفهان محسوب میشوند.

سخن پایانی

زیبایی و جاذبه‌های گردشگری اصفهان را نمیتوان در یک مقاله خلاصه کرد. مطمئن باشید سفر به اصفهان هیچوقت برای شما تکراری نخواهد شد، با هربار سفر به این شهر گنبد فیروزه ای با زیبایی های منحصر به فردش شگفت زده خواهید شد.

ثبت دیدگاه اولین نفر باشید که نظر می‌دهید.

با درج نظر امتیاز کسب کنید