از سفر بدانید

نکات مهم خرید بلیط چارتری

نکات مهم خرید بلیط چارتری

سفر با هواپیما علاوه بر اینکه سفر راحتی را برای مسافران به همراه دارد می تواند خیلی زود آن‌ ها را به مقصد برساند. برای پرواز با هواپیما بلیط های متنوعی وجود دارد که یکی از محبوب ترین آن ها بلیط چارتری است و علت آن قیمت پایین این نوع بلیط است. در این مقاله شما را با نکات مهم خرید بلیط چارتری آشنا می کنیم.

پرواز چارتر چگونه پروازی است؟

از لحاظ لغوی چارتر به معنی اجاره کردن است و پرواز چارتر یعنی اینکه هواپیما به صورت دربست در اختیار مسافر قرار گیرد. در خرید بلیط چارتری آژانس های هواپیمایی همه یا تعدادی از صندلی های هواپیما را اجاره می کنند. این بلیط ها هم در سفرهای شلوغ و تورهای گردشگری و هم به طور مستقل به مسافران فروخته می شود.

خرید بلیط چارتری با کمترین قیمت و در زمانی کوتاه به صورت آنلاین قابل انجام است. شما می توانید با یک جستجوی ساده در سطح اینترنت سایت های معتبر مربوط به آژانس های هوایی را پیدا کنید. اما خرید بلیط بدون دانش ممکن است دردسر ساز شود و باید با تمام نکات مربوط به خرید بلیط مد نظرتان آشنایی داشته باشید.

بلیط چاتری

هر آنچه باید از بلیط چارتر بدانید

بلیط های چارتری هم به صورت انفرادی فروخته می شوند و هم در قالب تورهای مسافرتی و گردشگری در اختیار آژانس های هوایی قرار می گیرند و به فروش می رسند. خرید بلیط چارتری در مقایسه با بلیط پرواز سیستمی تفاوت هایی دارد و یکی از جذاب ترین ویژگی های اینگونه پرواز ها قیمت ارزان آن ها است.

البته پرواز چارتری می تواند در کنار قیمت پایین و سایر مزایای خود، معایبی نیز داشته باشد. شرکت چارتر کننده باید بلیط را به صورت رفت و برگشت و صندلی های رزرو شده را یک بازه زمانی مشخصی به فروش برساند؛ بنابراین قیمت این نوع پرواز ها کمی کمتر از قیمت بلیط سیستمی است.

همچنین بر اساس قوانین و مقررات صنعت هوانوردی کشور و بازه زمانی که در اختیار آژانس های هواپیمایی برای فروش بلیط چارتری است پروازهای چارتر در سه گروه چارتر شناور، پرواز چارتر بک تو بک و چارتر بلاک قرار می گیرند.

۱.خرید بلیط پرواز چارتر شناور

در پرواز چارتر شناور صندلی های شرکت هواپیمایی معینی برای مدت زمان طولانی برای مثال یک فصل کامل توسط شرکت چارتر کننده اجاره می شود. در این صورت زمان دقیقی برای برگشت از سفر وجود ندارد و مسافران می توانند در بازه زمانی مشخص زمانی را برای برگشت انتخاب کنند.

برای مثال آژانس هواپیمایی می تواند همه صندلی مربوط به یک ایرلاین معینی را مثل پرواز مشهد به تهران را برای فصل پاییز رزرو کند؛ در این صورت مسافرانی که با این پرواز به مقصد می روند می توانند به دلخواه خود زمان مناسبی را در طول این فصل برای بازگشت انتخاب نمایند.

 

۲.بلیط چارتر بک تو بک

خرید بلیط چارتر بک تو بک مشابه پرواز چارتر شناور است؛ ولی محدوده زمانی برای برگشت از سفر در مقایسه با نوع پرواز چارتر شناوری کوتاه تر است. در این نوع پرواز آژانس هواپیمایی باید بلیط ها و صندلی های رزرو شده رفت و برگشت را برای بازه زمانی مشخص و کوتاهی بفروشد.

در این صورت مسافران در محدوده زمانی کمتری مثلا دو هفته بعد از پرواز رفت باید برای برگشت تاریخی را انتخاب نمایند. با توجه به تفاوت خرید بلیط چارتر بک تو بک و چارتر شناور می توان گفت بلیط چارتر شناور محبوبیت بیشتری در بین مسافران دارد.

بلیط رفت و برگشت چارتری

۳.بلیط پرواز چارتر بلاک

در این نوع پرواز از قبل زمان بازگشت مسافران مشخص می شود و مسافران باید در موعد مقرری که از سوی شرکت چارتر کننده تعیین می شود از سفر بازگردند. این مورد یک تفاوت مهم بین خرید بلیط پرواز چارتر بلاک و دو بلیط شناور و بک تو بک است. در ایران پرواز چارتری به صورت رفت و برگشتی است که امکان کمی برای کنسل کردن آن وجود دارد.

بلیط پرواز چارتر بلاک به صورت جداگانه به فروش می رسد؛ در این صورت مسافر می تواند برای رفتن بلیط سیستمی بخرد و برای برگشت از بلیط چارتری استفاده کند. در بین این سه نوع پرواز، در بلیط چارتری بک تو بک مسافران اختیار بیشتری برای انتخاب زمان بازگشت دارند.

 

نکات مربوط به خرید بلیط چارتری

در مورد خرید بلیط چارتری نکات زیادی وجود دارد که حتما باید به آن دقت داشته باشید که در ادامه مطلب به بررسی مهمترین موارد آن می پردازیم.

۱. خرید بلیط چارتری نزدیک به روز و ساعت پرواز

شرکت چارتر کننده موظف است صندلی هایی که رزرو شدند و پرواز مشخصی را در محدوده زمانی معینی دارند به فروش برساند. در صورتی که بلیط های یک هواپیما در روز و ساعت معینی پر نشوند آژانس هواپیمایی در ساعت ها و روزهای پایانی و نزدیک به پرواز قیمت بلیط ها را بسیار پایین می آورد.

با توجه به این موضوع برای اینکه بلیط پروازی را با قیمت ارزان تهیه کنید می توانید در ساعات و روزهای پایانی پرواز برای خرید بلیط اقدام کنید.

 

۲. توجه به تاریخ و قیمت بلیط برگشت

هنگام خرید بلیط چارتر رفت، حتما به قیمت و تاریخ بلیط برگشت نیز دقت کنید تا بهترین زمان و مناسب ترین قیمت را برای رفت و برگشت خود انتخاب نمایید.

 

۳. عدم استرداد هزینه در صورت اشتباه

بعد از ثبت اطلاعات پرواز در سایت شرکت های هوایی خرید به صورت آنی ثبت می شود؛ بنابر این باید در ورود اطلاعات و انتخاب مبدا و مقصد و تاریخ پرواز و … دقت لازم را داشته باشید. در صورتی که اشتباهی در این موارد پیش آید طبق قوانین کنسلی، هزینه بلیط چارتری قابل استرداد نیست.

بازگشت وجه بلیط چارتری

۴.دقت در وارد کردن مشخصات

وارد کردن اسم مسافر و کد ملی باید مطابق با کارت شناسایی انجام شود؛ زیرا امکان ویرایش ندارد و یا با اخذ درصدی جریمه از سوی آژانس هواپیمایی قابل تغییر است. چنانچه اطلاعات قابل تغییر نباشد طبق قوانین پرواز، بلیط کنسل شده و باید برای درخواست بلیط جدید اقدام کرد.

 

۵.وارد کردن شماره پاسپورت

در پروازهای خارجی به صورت چارتر، حتما شماره پاسپورت را در محل مورد نظر وارد کنید؛ در صورت وارد نکردن شماره پاسپورت بلیط کنسل می شود و باید بلیط جدید خریداری نمایید.

 

۶.دقت به نکات مربوط به هر مرحله

در هر مرحله از خرید بلیط چارتر نکاتی وجود دارد که باید به آنها توجه کرد؛ عدم دقت به این موارد می تواند باعث بروز اشتباه در مراحل خرید شود و سبب از بین رفتن هزینه بلیط شود.

 

۷.بررسی صحت مشخصات 

در آخرین مرحله از پر کردن فرم، هنگام خرید بلیط چارتری مشخصات را مجدد بررسی کرده و سپس بلیط را چاپ کنید. توجه داشته باشید که به همراه داشتن پرینت بلیط هواپیما در فرودگاه الزامی است.

 

۸. مهر کردن بلیط در فرودگاه

یکی دیگر از نکات مهمی که اکثر به آن توجه نیم کنند مهر کردن بلیط در فروگاه است.توجه داشته باشید برای بازگشت وجه بلیط در صورت کنسلی پرواز از سوی شرکت هواپیمایی یا خواستار کنسل شدن بلیط به دلیل تاخیر پرواز بیشتر از ۲ ساعت باید بلیط را در فرودگاه مهر کنید.

 

۹.حضور به موقع به پرواز

سعی کنید چند ساعت قبل از زمان پرواز در فرودگاه باشید؛ زیرا در صورت دیر رسیدن هزینه خرید بلیط پرواز به مسافر مرجوع نمی شود.

 

۱۰.تهیه بلیط INF

کودکان زیر ۲ سال بدون صندلی بیمه پروازی (INF) می شوند که برای خرید بلیط INF بدون واسطه و با قیمت مصوب باید با در دست داشتن شناسنامه کودک در زمان پرواز به محل فروش بلیط در ترمینال محل پرواز مراجعه نمود.

 

۱۱.عدم خرید بلیط چارتری کمتر از 2 ساعت به پرواز

حتما بلیط هایی را به صورت آنلاین خریداری کنید که بیشتر از ۲ ساعت به پرواز زمان دارند و بلیط هایی که کمتر از دو ساعت به زمان پرواز فرصت دارند را از فرودگاه خریداری کنید.

 

۱۲.دقت در انتخاب سایت معتبر خرید بلیط

سایت های مختلفی در زمینه خرید بلیط چارتر فعالیت می کنند که تمام آن ها معتبر نیستند. برای انتخاب سایت معتبر رضایت مشتریان، سابقه کار و دارا بودن نماد اعتماد الکترونیک را حتما مد نظر داشته باشید. انتخاب سایت معتبر برای خرید بلیط چارتر به شما کمک می کند تا خریدی راحت را تجربه کنید.

بهترین سایت خرید بلیط چارتری

نکته مهم در مورد کنسل کردن بلیط چارتری

هزینه خرید بلیط چارتری غیر قابل استرداد یا با کسر درصدی جریمه به مسافر مرجوع می شود.

نکته: برای کنسل کردن بلیط چارتری فقط در روزهای کاری و زمان های اداری و در شرایط خاص می توانید اقدام کنید.

جریمه کنسلی بلیط هواپیما داخلی و خارجی در ایرلاین های مختلف متفاوت است اما معمولا:

  • کنسلی با جریمه 50 درصد به شرط فروش در طی 48 تا 72 ساعت مانده به پرواز است
  • جریمه 70 درصد در صورت کنسلی تا قبل از 24 ساعت مانده به زمان پرواز به شرط فروش است.

برای خرید بلیط هواپیمایی چارتر  باید به یک شرکت چارتر کننده که تمام یا بخشی از صندلی های مربوط به یک ایرلاین را از قبل اجاره می کند مراجعه نمایید.

چارتر دو مدل Seat Charter  و Full Charter را دارد:

  • نوع اول تعدادی از صندلی های یک پرواز رزرو می شوند
  • نوع دوم همه صندلی ها در اختیار شرکت چارتر کننده قرار می گیرد.

اکنون که با تمام نکات و ویژگی های بلیط چارتری آشنا شدید به نظر شما تهیه کدام بلیط بهتر است؟ لطفا نظرات و دیدگاه های خود را با ما و سایر همراهان سایت به اشتراک بگذارید.

امتیازی ثبت نشده است

درج نظر برای این محصول اولین نفر باشید که نظر می‌دهید.

با درج نظر امتیاز کسب کنید