اشتباهات رایج در خرید بلیط هواپیما

از سفر بدانید
اشتباهات رایج در خرید بلیط هواپیما

درست است که خرید آنلاین بلیط کار ساده‌ای است، اما انجام کوچک‌ترین اشتباه ممکن است برای شما دردسرساز شود. به همین خاطر آشنایی با اشتباهات رایج در خرید بلیط هواپیما به شما کمک می کند تا از این دردسر ها خلاص شوید.

۷ اشتباه رایج در خرید بلیط هواپیما

با خرید اینترنتی بلیط هواپیما از طریق سایت های معتبر شما می توانید علاوه بر مشاهده جزئیات مربوط به پرواز، قیمت همه بلیط ها را باهم مقایسه کنید. این مزیت باعث شده تا مسافران به جای حضور در آژانس های هواپیمایی از سایت های معتبر اینترنتی بلیط های خود را تهیه کنند. چرا که می توانند در میان سایت های مختلف بگردند، پروازهای مربوط به ایرلاین های مختلف را بررسی کنند و پس از مقایسه پروازها از نظر قیمت انتخاب مناسبی داشته باشند.

اشتباهات خرید بلیط هواپیما

اما ممکن است هنگام رزرو و خرید بلیط اشتباهاتی انجام دهند که برای آن ها دردسرساز شود. از جمله این اشتباهات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

خرید بلیط از سایت های نامعتبر، بزرگترین اشتباه!

متأسفانه یکی از اشتباهات خرید بلیط هواپیما که ضرر های مالی برای مسافران در پی دارد، مراجعه به سایت های نامعتبر و جعلی است.

به همین خاطر توصیه می کنیم اگر قصد خرید بلیط هواپیما، به صورت آنلاین دارید، از طریق سایت هایی که دارای (ای نماد) یا نماد اعتماد الکترونیکی هستند اقدام نمایید. متأسفانه در حال حاضر برخی از سایت ها تنها برای کلاهبرداری راه اندازی شده‌اند. این سایت ها با ایجاد پیج های جعلی اقدام به کلاهبرداری و دریافت پول های مسافران به بهانه فروش بلیط هواپیما می کنند.

توجه: پیج های معتبر، در قسمت پایین صفحه دارای ای نماد هستند.

خرید بلیط از سایت های نامعتبر

اشتباه در وارد کردن اطلاعات پرواز

اولین کاری که مسافران هنگام خرید بلیط هواپیما باید انجام دهند، انتخاب مبدأ و مقصد پرواز است؛ اما ممکن است برخی افراد به خاطر بی توجهی اطلاعات اشتباه وارد کنند.

دلیل انتخاب اشتباه مقصد، مبدأ، تاریخ و ساعت پرواز، بی دقتی است. چرا که مسافران درباره مبدأ و مقصد سفر، ساعت و تاریخ پرواز مطمئن هستند، اما به خاطر بی دقتی ممکن است اطلاعات غلط را وارد کنند.

اگر مسافران قبل از پرواز متوجه چنین اشتباهاتی نشوند، ممکن است از پرواز خود جا بمانند یا بلیط آن ها باطل شود. در صورتی که مسافران قبل از پرواز متوجه این اشتباه بشوند، باید جریمه مربوط به کنسلی بلیط را بپردازند و مجدداً بلیط بخرند.

توجه: اگر بلیط خریداری شده چارتری باشد، تمام مبلغ پرداخت شده سوخت می شود.

اشتباه در وارد کردن اطلاعات پرواز

درج اطلاعات هویتی نادرست، از بزرگترین اشتباهات خرید بلیط هواپیما

گاهی اوقات پیش می‌آید که مسافران هنگام رزرو بلیط هواپیما به صورت اینترنتی مشخصات خود را اشتباه وارد کنند. به عنوان نمونه در قسمتی که باید نام و نام خانوادگی خود را وارد کنند نام مستعار خود را وارد می کنند.

این افراد نمی‌دانند که هنگام صدور کارت پرواز اطلاعات فرد با کارت شناسایی او مطابقت داده می شود. به همین خاطر هنگامی که وارد فرودگاه می شوند و قصد دریافت کارت پرواز دارند، متوجه می شوند که هنگام رزرو بلیط، اطلاعات خود را به صورت غلط وارد کرده‌اند.

نکته: گاهی اوقات برای خرید بلیط پروازهای خارجی لازم است که مسافران نام و نام خانوادگی خود را به صورت لاتین وارد کنند. اگر در انجام این کار نیز اشتباه کنند، کارت پرواز برای آن ها صادر نمی شود. البته ممکن است در صورت بروز چنین مشکلاتی شرکت های چارتر کننده یا ایرلاین‌ها مبلغ کمی را به عنوان خسارت کم کنند و بلیط را با مشخصات درست برای مسافران صادر کنند.

 

اشتباه در انتخاب بلیط سیستمی و چارتری

معمولاً در سایت های فروش بلیط هواپیما بلیط هایی که دارای قیمت ارزان تری هستند در بالای فهرست برای مسافران نمایش داده می شوند. بلیط های چارتری هم معمولاً جزو بلیط های ارزان قیمت هستند، به همین خاطر مسافران هنگام خرید بلیط هواپیما دیگر به نوع بلیط توجه نمی کنند و اولین گزینه ای که دارای قیمت ارزان تر باشد را انتخاب می کنند.

  • همانطور که می دانید بلیط های چارتری امکان کنسلی و لغو شدن ندارند. به همین خاطر اگر شما به هر دلیلی ناچار به لغو سفر خود شوید، نمی توانید بلیط های چارتری را کنسل کنید و هزینه‌ای که برای خرید بلیط پرداخت کرده اید، از دست می‌رود؛ بنابراین هنگام خرید بلیط به نوع آن توجه کنید و سعی کنید از بلیط های سیستمی استفاده کنید که قابلیت کنسلی دارند.
پبشنهاد میکنیم بخوانید
انواع بلیط هواپیما را بشناسید

اشتباه در انتخاب بلیط سیستمی و چارتری

  • همچنین هنگام خرید بلیط های سیستمی شما برای نوزادان نهایتاً ۲۵% از نرخ بلیط بزرگسالان را پرداخت می کنید. هزینه خرید بلیط برای کودکان ۲ تا ۱۲ سال نیز معمولاً نصف بلیط بزرگسال است؛ بنابراین دقت کنید که به خاطر خرید بلیط چارتری ارزان، هزینه‌های بالایی بابت خرید بلیط برای کودکان و نوزادان پرداخت نکنید.

نکته: هزینه بلیط چارتری برای کودکان با بزرگسالان یکسان است.

اگر با نوزاد سفر میکنید،بخوانید
راهنمای سفر با نوزاد برای والدین جوان

عدم توجه به نام فرودگاه یا شماره ترمینال

بسیاری از شهرهای بزرگ دارای چندین فرودگاه هستند. برخی از این فرودگاه ها نیز دارای چندین ترمینال هستند؛ بنابراین هنگام خرید بلیط هواپیما باید به نام فرودگاه و شماره ترمینال توجه داشته باشید. چرا که ممکن است هنگام پرواز به فرودگاه اشتباه بروید یا هنگام ورود به فرودگاه نتوانید ترمینال مربوط به پرواز خودتان را پیدا کنید. در صورتی که در این مورد اشتباه کنید ممکن است خیلی راحت پرواز خودتان را از دست بدهید و تمام هزینه هایی که برای خرید بلیط پرداخت کرده اید هدر برود.

منتظر شدن برای خرید بلیط ارزان

گاهی اوقات دیده می شود که مسافران برای اینکه بتوانند بلیط های لحظه آخری و ارزان قیمت را خریداری کنند، صبر می‌کنند تا زمان پرواز نزدیک شود.

این باور کاملا ًاشتباه است که با نزدیک شدن به زمان پرواز هزینه خرید بلیط ارزان می شود.

البته نمی توان گفت که بلیط لحظه آخری وجود ندارد، اما در فصل های گردشگری که تعداد مسافران زیاد است، هر چه بیشتر صبر کنید تا به زمان پرواز نزدیک‌تر شوید، قیمت بلیط ها بیشتر می شود.

بنابراین بهتر است اگر برای سفر خود برنامه ریزی دقیقی دارید، به موقع برای خرید بلیط سیستمی اقدام کنید تا دچار چنین مشکلاتی نشوید. چرا که ممکن است ناچار شوید هزینه های بسیار بالایی را پرداخت کنید تا به پرواز برسید و برنامه ریزی های شما به هم نخورد!

خرید بلیط ارزان

خرید بلیط برای پروازهای آخر وقت

سعی کنید برای خرید بلیط هواپیما پروازهای اول صبح یا ظهر را انتخاب کنید. چرا که اگر به هر دلیلی این پروازها کنسل شوند، شما زمان کافی برای کنسل کردن بلیط و خرید بلیط جدید خواهید داشت، اما اگر این پروازها آخر وقت باشند و کنسل شوند، تمام برنامه ریزی شما به هم می ریزد.

چرا که فرصت کافی برای خرید بلیط جدید ندارید. باید این نکته را هم یادآور شویم که خرید بلیط آخر وقت در مقصد مشکل بزرگتری است. چرا که اگر پرواز کنسل شود ناچار می‌شوید مجدداً هتل رزرو کنید و هزینه های زیادی بپردازید. اگر در مبدأ باشید دیگر چنین مشکلاتی را نخواهید داشت ولی برنامه سفر شما به هم می خورد.

هنگام خرید بلیط هواپیما به این نکات توجه کنید

  • قبل از اینکه برای رزرو یا خرید بلیط هواپیما اقدام کنید، حتماً از اعتبار سایت های اینترنتی مطمئن شوید.
  • می‌توانید با بررسی سابقه برند و پشتیبانی که به مسافران ارائه می کند از معتبر بودن سایت اطمینان حاصل کنید.
  • پیش از پرداخت مبلغ بلیط، تمام اطلاعات بلیط مانند نام و نام خانوادگی، مبدأ و مقصد، تاریخ و ساعت پرواز و … را به فارسی و لاتین دو بار بررسی کنید که اشتباه نباشد.
  • فریب بلیط های ارزان قیمت را نخورید.
  • سعی کنید هنگام خرید بلیط از تقویم پروازی سایت های اینترنتی استفاده کنید. این تقویم ها معمولاً قیمت تمام بلیط ها را تا ۲۰ روز آینده از ارزان ترین تا گران ترین قیمت نمایش می دهند.
  • قبل از انتخاب بلیط همه گزینه ها را بررسی کنید.
  • پیش از پرواز و رفتن به فرودگاه مطمئن شوید که نام فرودگاه و شماره ترمینال را می دانید.
  • آخر هفته و روز های تعطیل بلیط نخرید. چراکه در این روز ها تعداد بلیط هواپیما کم می شود و قیمت ها نیز افزایش می یابد.

کلام آخر

در این مقاله با بررسی اشتباهات رایج در خرید بلیط هواپیما در خدمت شما بودیم. توجه داشته باشید که هنگام خرید اینترنتی بلیط هواپیما به سایت های معتبر مراجعه کنید و اطلاعات هویتی خود را درست وارد کنید. در غیر این صورت ممکن است هزینه ای که برای خرید بلیط پرداخت کرده اید، از بین برود.

ثبت دیدگاه اولین نفر باشید که نظر می‌دهید.

با درج نظر امتیاز کسب کنید