از سفر بدانید

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان (سفر بدون ویزا)

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان (سفر بدون ویزا)

آیا امکان سفر بدون ویزا هست؟

اگر عاشق سفر به خارج از مرزهای کشور باشید، حتما میدانید یکی از بزرگترین دردسرهای سفر خارجی برای ایرانیان دریافت ویزا است. در چند دهه اخیر، کاهش اعتبار پاسپورت ایرانی باعث شده سفر به کشورهای خارجی سخت تر از قبل و نیازمند دریافت ویزا شود. تعداد کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان زیاد نیست و معمولا کشورهای کشورهای اروپایی و آمریکایی به سختی به شهروندان ایرانی ویزا می دهند. به همین دلیل ایرانیان مجبور به انتخاب کشورهای بدون ویزا برای سفر می شوند. در ادامه بررسی خواهیم کرد، با پاسپورت ایرانی بدون ویزا به کدام کشورها می توان سفر کرد؟ ویزا چیست؟ انواع آن کدام است و آیا سفر بدون ویزا امکان پذیر است یا خیر.

با پاسپورت ایران به کدام کشورها میتوان سفر کرد؟

افرادی که پاسپورت ایرانی داشته باشند، بدون دریافت ویزا و یا با گرفتن ویزا هنگام ورود به مرز کشورهای خارجی، می‌توانند به ۴۲ کشور دنیا سفر کنند. این افراد بدون ویزا یا با اخذ ویزای فرودگاهی قادر خواهد بود به‌ صورت موقت ویزا بگیرند و وارد این ۴۲ کشور شوند. گاهی اوقات کشورهای مختلف با امضای توافقنامه‌هایی تصمیم می‌گیرند که شهروندان آن‌ها هنگام رفت و آمد بین دو کشور، نیازی به روادید یا ویزا نداشته باشند. درخواست ویزا مسافرتی معمولا به خاطر اینکه نیاز به مدارک، هزینه و شرایط خاصی دارد مورد پسند بسیاری از افراد نیست و سعی می کنند تا بیشتر به کشورهای بدون ویزا بروند تا جالش های درخواست ویزای توریستی و مسافرتی را نداشته باشند.

کشور ایران هم با ۴۲ کشور دنیا توافقنامه امضا کرده تا شهروندان ایرانی بتوانند بدون گرفتن ویزا یا با دریافت ویزا هنگام ورود به کشور مقصد، به این کشورها سفر کنند. برخی از این کشورها در قاره آسیا قرار دارند و برخی دیگر در قاره آفریقا قرارگرفته‌اند. کشورهای دیگری مانند بولیوی، سورینام، توگو، پالائو، ساموآ و … هستند که در اقیانوسیه و آمریکای جنوبی قرار دارند.

ویزا چیست؟

وقتی صحبت از سفر به خارج کشور می‌شود. معمولا تنها موضوعی که بیش از همه مورد توجه قرار می‌گرد، بحث ویزا یا روادید است. احتمالا در زمان مهاجرت اطرافیان متوجه شده‌اید که اکثرا افراد برای تکمیل برنامه مهاجرتشان منتظر ویزا هستند که پس از تایید ویزای خود اقدام به خرید بلیط هواپیما کنند و به کشور مقصد بروند. اگر برای شما هم سوال شده که، به طور کلی ویزا یا روادید چیست؟ برای دریافت آن چه باید بکنیم؟ کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان کدام است؟ در ادامه به پاسخ سوالاتتان می رسید.

 

انواع ویزا را بشناسید

ویزا نوعی مجوز ورود است که به مسافران، گردشگران یا مهاجران خارجی، اجازه ورود به کشور مقصد را می‌دهد. ویزاها به‌ طور کلی به دو دسته کوتاه‌ مدت و بلندمدت تقسیم می‌شوند.ویزا انواع مختلفی دارد که در واقع به دلیل رفتن شما به کشور مورد نظر ربط دارد.

ویزای پزشکی، ویزای توریستی، ویزای تحصیلی، ویزای کاری و ویزای ترانزیت، از انواع ویزاها هستند. هر ویزا به محض صدور تاریخ انقضا دارد که در صورت منقضی شدن نیاز به تمدید آن است.

مدت زمان انقضای هر ویزا به دلایل درخواست و روابط دو کشور ارتباط مستقیم دارد. اتباع ایرانی با توجه به شرایط سیاسی و اجتماعی کشور برای سفر به اکثر کشورهای مطرح دنیا، ابتدا باید ویزا تهیه کنند. البته در ادامه لیستی از کشورهایی که ایرانیان می‌توانند بدون ویزا و تنها با در دست داشتن گذرنامه به آن‌ها سفر کنند را ارائه می‌ دهیم.

۱۸ نوع ویزای گوناگون وجود دارد که در ادامه به همه آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • ویزای کوتاه‌مدت، این ویژگی را دارد که برای شرکت در نمایشگاه‌ها، کنفرانس‌های خبری، جلسه‌های سیاسی، مسابقات ورزشی و … صادر می‌شود.

 

 • ویزای بلندمدت همان ویزایی است که برای تحصیل، اشتغال یا ازدواج در کشور خارجی برای متقاضیان صادر می‌شود.

ویزای توریستی

ویزای توریستی از نوع ویزاهای کوتاه‌مدت است که برای گردشگران صادر می‌شود. این نوع از ویزاها به دو صورت انفرادی و گروهی برای گردشگران خارجی صادر می‌شوند. مدت اقامت ویزای توریستی به تعداد روزهای مسافرت بستگی دارد.

ویزای شینگن

ویزای شینگن برای مسافرت به کشورهای اروپایی کاربرد دارد. ویزای شینگن این امکان را به دارندگان آن می‌دهد تا به ۲۶ کشور در قاره اروپا سفر کنند که همگی عضو منطقه شنگن هستند. ویزای شینگن خود به چند دسته تقسیم می‌شود.

 • ویزای یک‌بار ورود شینگن

این ویزا برای این است که شما فقط یک‌بار و تا مدت‌زمان مشخصی به یکی از کشورهای اروپایی منطقه شینگن سفر کنید و پس از تمام شدن مهلت ویزا، حتماً باید از این کشور خارج شوید.

 • ویزای دو بار ورود شینگن

این ویزا به دارندگان آن اجازه می‌دهد تا در مدت‌زمان معین‌شده، دو بار به کشورهای محدوده شینگن سفر کنند و پس از پایان مدت ویزا و انقضای تاریخ آن، حتماً باید به کشور خود بازگردند.

 • ویزای چند بار ورود شینگن

ویزای چند بار ورود یا همان ویزای مولتی، به دارندگان آن اجازه می‌دهد تا به مدت سه ماه هر چند بار که بخواهند به کشورهای مختلف شینگن رفت و آمد داشته باشند. این افراد می‌توانند یک ماه از این سه ماه را در یک کشور خاص بمانند و دو ماه باقی‌مانده را بین کشورهای دیگر تردد داشته باشند. البته انتخاب کشور مقصد به دارندگان ویزا بستگی دارد، اما به‌طورکلی مدت‌زمان اقامت آن‌ها در محدوده شینگن در یک کشور نباید بیشتر از ۳۰ روز باشد و در کل منطقه شنگن نباید بیشتر از ۹۰ روز باشد.

ویزای دانشجویی

ویزای دانشجویی به افرادی تعلق می‌گیرد که در کشور خودشان مشغول به تحصیل باشند، اما برای شرکت در مسابقه‌ها و همایش‌های دانشجویی، بخواهند به کشور دیگری سفر کنند.

ویزای تحصیلی

افرادی که بتوانند در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا در کشور دیگری پذیرش بگیرند، می‌توانند ویزای تحصیلی بگیرند.

ویزای تجاری

افرادی که در بخش صنعتی و تجاری مشغول به فعالیت هستند، می‌توانند با دریافت ویزای تجاری، در نمایشگاه‌های بین‌المللی شرکت کنند.

ویزای سیاسی

مقامات دولتی، افراد سیاسی و دیپلمات‌ها می‌توانند با دریافت ویزای سیاسی، در جلسه‌های کاری و انجام امور سیاسی دولتی، ویزای سیاسی بگیرند.

ویزای ورزشی

ویزای ورزشی برای ورزشکارانی صادر می‌شود که می‌خواهند در اردوهای ورزشی شرکت کنند یا برای برگزاری مسابقات جهانی باید از کشور خارج شوند.

 ویزای الکترونیکی

ویزای الکترونیکی فقط از روی پاسپورت متقاضی برای او صادر می‌شود؛ بنابراین با دریافت ویزای الکترونیکی مهر مربوط به ویزا یا برچسب در داخل پاسپورت زده نمی‌شود.

ویزای مهاجرت

افرادی که از طریق روش‌های قانونی مانند ازدواج بخواهند به کشور دیگر مهاجرت کنند، می‌توانند ویزای مهاجرت بگیرند.

ویزای مطبوعاتی

کارشناسان فعال در حوزه سوشال مدیا که در مطبوعات مشغول به فعالیت هستند، برای شرکت در کنفرانس‌های خبری و انجام امور مربوط به تهیه خبر، ویزای مطبوعاتی می‌گیرند.

ویزای بدو ورود

بعضی از کشورها هنگام ورود گردشگران یا مهاجران خارجی در داخل فرودگاه برای آن‌ها ویزا صادر می‌کنند. به این نوع از ویزا، ویزای بدو ورود گفته می‌شود.

ویزای زیارتی

ایرانیان برای سفر به کشورهایی که دارای اماکن زیارتی هستند، باید ویزای زیارتی بگیرند.

ویزای نمایشگاهی

این نوع از ویزا برای مسافرانی صادر می‌شود که به‌قصد شرکت در یک نمایشگاه به کشور دیگری مسافرت می‌کنند.

 ویزای هنری

هنرمندان، بازیگران و افرادی که در زمینه موسیقی و نقاشی فعالیت می‌کنند، افراد فرهنگی و … برای خارج شدن از کشور و شرکت در گالری‌ها یا فستیوال‌های سالانه، حتماً باید ویزای هنری بگیرند.

ویزای کنفرانس

اساتید دانشگاه، شخصیت‌های علمی و فرهنگی، پزشکان یا دانشجویان نخبه برای حضور داشتن در کنفرانس‌های خارجی، ویزای کنفرانس دریافت می‌کنند.

ویزای پزشکی

درصورتی‌که بیماری در داخل کشور خودش شرایط معالجه و درمان را نداشته باشد، با تهیه مدارک پزشکی و دریافت تأییدیه از بیمارستان‌های کشور مقصد، می‌تواند ویزای پزشکی بگیرد و برای معالجه به آن کشور سفر کند.

اخذ ویزا از سفارت خانه

همانطور که پیش‌تر ذکر شد برای ورود به سایر کشورها باید با در دست داشتن مدارک به سفارت‌خانه مربوطه مراجعه کنید و مراحل اخذ ویزا، پرداخت هزینه‌ها و گرفتن وقت مصاحبه با افسر سفارت مربوطه را طی کنید. البته این مراحل بیشتر برای گرفتن ویزای شینگن است که مکافات فراوانی دارد، به طور مثال گرفتن ویزای توریستی روسیه با ارائه بلیت پرواز و مدارک رزرو هتل کفایت می‌کند و سفارت به سادگی برای شما ویزا را صادر می‌کند. اما مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا با توجه به درخواست شما متفاوت است به طور مثال اگر برای ویزای تحصیلی اقدام کرده باشید مدارک متفاوتی باید به نسبت ویزای کاری ارائه کنید. اما شناسنامه و کارت ملی ترجمه شده، عکس پرسنلی و ارائه مدارک مالی مبنی بر داشتن تمکن مالی از مهم‌ترین مدارکی هستند که برای اخذ ویزا باید همراه شما باشد.

امکان سفر بدون ویزا هست؟

پاسخ این سؤال مثبت است. چراکه بر اساس صدور بیانیه‌ها و توافقات انجام‌شده بین کشورهایی که با ایران روابط دوستانه دارند، 42 کشور در جهان هستند که ایرانی‌ها می‌توانند بدون دریافت ویزا به آنجا سفر کنند.

دارندگان گذرنامه ایرانی بدون هرگونه ویزایی می‌توانند به کشورهای دومینیکا، ارمنستان، جمهوری سورینام، عراق، هائیتی، جزایر میکرونزی، قزاقستان، ونزوئلا، مالزی، ترکیه و گرجستان سفر کنند.

توجه: یک نکته را نباید از قلم بیندازید. ممکن است شما قصد سفر به کشوری را داشته باشید که ویزا نیاز ندارد؛ اما بخواهید از طریق پروازهای غیرمستقیم به این کشور سفر کنید. اگر کشوری که قصد توقف در آنجا را دارید، نیاز به ویزای ترانزیت داشته باشد، باید حتماً پیش از سفر، نبست به آماده کردن مدارک مربوط به ویزای ترانزیت و دریافت آن اقدام نمایید.

به چه افرادی ویزا تعلق نمیگیرد؟

صدور ویزا برای برخی افراد که مبتلا به بیماری‌های خاص مانند ایدز هستند، از جانب اداره مهاجرت بعضی کشورها امکان پذیر نیست. البته نا گفته نماند که بعضی از کشورها قوانین محدود کننده در رابطه با بیماری‌ها را دارند، برخی با شرایط خاص مانند ویزای پزشکی اجازه ورود افراد را می‌دهند. داشتن گواهی عدم سوء‌پیشینه یکی از مواردی است که برای افسر سفارت بسیار حائز اهمیت است و جرایمی مانند قاچاق مواد مخدر، سرقت مسلحانه، فسادهای اخلاقی که برای آن‌ها فرد دارای پرونده است از صدور ویزا ممانعت می‌کند.

علاوه بر موارد ذکر شده، صدور ویزا برای شهروندان کشورهایی که در حال جنگ هستند یا با یکدیگر دشمنی دارند امکان پذیر نیست، به طور مثال ایالت متحده آمریکا در زمان ریاست جمهوری ترامپ صدور ویزا برای اتباع ایرانی را ممنوع کرده بود.

نکته مهم در رابطه با ویزا این است که در دست داشتن ویزا دلیل محکمی برای ورود حتمی فرد به کشور مربوطه نیست، زیرا که این امکان وجود دارد در ضمن ورود شما بنا به دلایلی ویزای شما باطل شود.

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان کدام اند؟

با پاسپورت ایرانی بدون ویزا به کدام کشورها میتوان سفر کرد؟ در ادامه لیست کشورهای بدون ویزا را باه بررسی خواهیم کرد و میبینیم تنها با داشتن پاسپورت ایرانی به کدام کشورها میتوان سفر کرد و برای کدام کشورها باید ویزای فرودگاهی تهیه کرد.

کشورهای بدون ویزا در آسیا

 • عراق (30 روز)

کشورهای بدون ویزا در اروپا

 • ارمنستان ( 90روز)
 • ترکیه (90 روز)
 • گرجستان (45 روز)

کشورهای بدون ویزا در آمریکا و کارائیب

 • دومنیکا (21 روز)
 • هائیتی (90 روز)
 • ونزوئلا (15 روز)

ویزا، مجوزی برای ورود به سایر کشورها

ویزا یا روادید، مجوزی است که برای ورود به برخی کشورها باید به همراه شما باشد تا بتوان به کشور مربوطه وارد شد. در این بین کشورهایی هستند که شهروندان آن‌ها برای ورود به کشورهای یکدیگر احتیاجی به گرفتن ویزا ندارند. قانون ویزا با توجه به روابط بین کشورها و یا کشورهای هم‌پیمان می‌‌تواند متفاوت باشد به طور مثال کشورهای عضو تفاهم‌نامه شینگن برای شهروندان خود ویزا را لغو کرده‌اند و تنها همراه داشتن گذرنامه کافی است.

ویزا برای ایرانیان

ویزای الکترونیکی و فرودگاهی چیست؟

برخی کشورها قوانین ویزا را برای کشور دیگر دارند اما به این صورت که به هنگام ورود به فرودگاه و بررسی مدارک مربوطه اعم از گذرنامه، رزرو هتل و بلیت برگشت، ویزا برای فرد پس از دریافت هزینۀ آن صادر می‌گردد. این ویزا برای سهولت و عدم مراجعه حضوری به سفارت است، به این صورت که با بارگذاری مدارک مربوطه در سایت سفارت کشور متبوع از مراحل و روند کار اخذ ویزا مطلع می‌شوید.

کشورهایی با ویزای فرودگاهی و الکترونیکی برای ایرانیان

ویزای فرودگاهی کشورهای آسیایی

کشورهایی که ویزای فرودگاهی و یا الکترونیکی در آسیا برای ایرانیان صادر می‌کنند عبارتند از:

 1. کامبوج: ویزای الکترونیکی، ۳۰ روز
 2. لبنان: ویزای فرودگاهی، ۳۰ روز
 3. مالدیو: ویزای فرودگاهی، ۳۰ روز
 4. عمان: ویزای فرودگاهی، ویزای الکترونیکی، ۱۴ روز
 5. قطر: ویزای فرودگاهی، ویزای الکترونیکی، ۳۰ روز
 6. جزیره تیمور لسته: ویزای فرودگاهی، ۳۰ روز

ویزای فرودگاهی کشورهای آفریقایی

کشورهایی که ویزای فرودگاهی و یا الکترونیکی در آفریقا برای ایرانیان صادر می‌کنند عبارتند از:

 1. آنگولا: ویزای فرودگاهی
 2. بوروندی: ویزای فرودگاهی، ۳۰ روز
 3. دماغه سبز: ویزای فرودگاهی
 4. اتحاد قمر: ویزای فرودگاهی، ۴۵ روز
 5. جمهوری دموکراتیک کنگو: ویزای الکترونیکی، ۹۰ روز
 6. جیبوتی:ویزای الکترونیکی
 7. اتیوپی: ویزای الکترونیکی
 8. گابن: ویزای الکترونیکی
 9. گینه:ویزای الکترونیکی، ۹۰ روز
 10. گینه بیسائو: ویزای فرودگاهی، ویزای الکترونیکی، ۹۰ روز
 11. لسوتو: ویزای الکترونیکی، ۱۴ روز
 12. ماداگاسکار: ویزای فرودگاهی، ویزای الکترونیکی، ۹۰ روز
 13. مالاوی: ویزای الکترونیکی، ۹۰ روز
 14. موریتانی: ویزای فرودگاهی
 15. موزامبیک: ویزای فرودگاهی، ۳۰ روز
 16. نیجریه: ویزای فرودگاهی
 17. رواندا: ویزای فرودگاهی، ویزای الکترونیکی، ۳۰ روز
 18. سیشل: ثبت‌نام توریستی، ۹۰ روز
 19. سیرالئون: ویزای فرودگاهی، ۳۰ روز
 20. سومالی: ویزای فرودگاهی، ۳۰ روز
 21. سودان جنوبی: ویزای الکترونیکی
 22. کنیا: ویزای الکترونیکی، ۹۰ روز
 23. اوگاندا: ویزای الکترونیکی
 24. زیمبابوه: ویزای فرودگاهی، ۳۰ روز

ویزای فرودگاهی کشورهای آفریقایی آمریکایی و اقیانوسیه

کشورهایی که ویزای فرودگاهی و یا الکترونیکی در آمریکای جنوبی برای ایرانیان صادر می‌کنند عبارتند از:

 1. بولیوی: ویزای فرودگاهی، ویزای الکترونیکی، ۹۰ روز
 2. سورینام: ویزای الکترونیکی
 3. توگو: ویزای فرودگاهی، ۷ روز
 4. پالائو: ویزای فرودگاهی، ۳۰ روز
 5. ساموآ: ویزای فرودگاهی، ۶۰ روز
 6. تووالو: ویزای فرودگاهی، ۳۰ روز

ویزای فرودگاهی کشور اروپایی

تنها کشور اروپایی که برای ایرانیان ویزای فرودگاهی صادر می‌کند جمهوری آذربایجان است. این ویزای فرودگاهی 30 روز انقضا دارد.

رتبه پاسپورت ایران

پاسپورت ایران رتبه 101 در دنیا را دارد و با در دست داشتن آن می‌توان به 45 کشور دنیا که پیش‌تر ذکر شد، سفر کرد البته ناگفته نماند که این 45 کشور با در نظر گرفتن کشورهایی است که ویزای فرودگاهی و الکترونیکی صادر می‌کنند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید
شرایط و مراحل گرفتن پاسپورت

 

لغو روادید

لغو روادید قراردادی است که بین دو کشور در پی توسعه روابط، توسعه گردشگری و مبادلات منطقه‌ایی اتفاق می‌افتد. در پی لغو روادید، اتباع دو کشور مجاز هستند برای مدتی مشخص و بدون ویزا وارد کشور یکدیگر شوند. این اتفاق معمولا در مواقعی می‌افتد که روابط دیپلماتیک خوبی بین دو کشو حاکم باشد و این موضوع برای اثبات حسن نیت طرفین است.

 

سوالات متداول

خیر، متقاضیان ایرانی که بخواهند به ترکیه سفر کنند، نیازی به دریافت ویزا ندارند.

ویزای فرودگاهی یا ویزای بدو ورود، یک تا دو ساعت پس‌ازاینکه مسافران به فرودگاه مقصد برسند برای آن‌ها صادر می‌شود.

ایرانیان بدون ویزا، فقط می‌توانند به کشورهایی سفر کنند که برای لغو روادید با دولت ایران توافق‌نامه امضا کرده باشند.

ایرانیان می‌توانند به بعضی از کشورها که در قاره آسیا، اروپا، آفریقا، اقیانوسیه و آمریکای جنوبی قرار دارند، بدون ویزا سفر کنند.
کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان (سفر بدون ویزا)
آیا امکان سفر بدون ویزا هست؟ اگر عاشق سفر به خارج از مرزهای کشور باشید، حتما میدانید یکی از بزرگترین دردسرهای سفر خارجی برای ایرانیان دریافت ویزا است. در چند...
2.5 از 2 رای ثبت شده

درج نظر برای این محصول اولین نفر باشید که نظر می‌دهید.

با درج نظر امتیاز کسب کنید