کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان در 2024 (سفر بدون ویزا)

از سفر بدانید ویزا و پاسپورت
کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان در 2024 (سفر بدون ویزا)

اگر عاشق سفر به خارج از مرزهای کشور باشید، حتما میدانید یکی از بزرگترین دردسرهای سفر خارجی برای ایرانیان دریافت ویزا است. در چند دهه اخیر، کاهش اعتبار پاسپورت ایرانی باعث شده سفر به کشورهای خارجی سخت تر از قبل و نیازمند دریافت ویزا شود. تعداد کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان زیاد نیست و معمولا کشورهای اروپایی و آمریکایی به سختی به شهروندان ایرانی ویزا می دهند. به همین دلیل ایرانی‌ها مجبور به انتخاب کشورهای بدون ویزا برای سفر هستند. در ادامه بررسی خواهیم کرد که با پاسپورت ایرانی بدون ویزا به کدام کشورها می‌توان سفر کرد؟ ویزا چیست؟ انواع آن کدام است و آیا سفر بدون ویزا امکان پذیر است یا خیر. تا انتهای مطلب با مجله گردشگری پته همراه باشید.

سفر خارجی بدون ویزا امکان پذیر است؟

سفر به هر کشوری که نیازی به اخذ ویزا با پاسپورت نداشته باشد، سفر بدون ویزا (visa-free travel) نامیده می‌شود. برای ورود به این کشورها نیازی به رفتن به کنسولگری، جمع آوری مدارک یا پرداخت هزینه ای ندارید. برای پاسخ به سوال آیا امکان سفر بدون ویزا هست؟ باید گفت بله – با توجه به قوانین و توافقات بین المللی کشورها با یکدیگر، برای سفر به برخی از کشور نیازی به دریافت ویزا نیست و تنها با ارائه پاسپورت می‌توان به راحتی سفر کرد. در گاهی تنها با ویزای گردشگری و یا پاسپورت کشور مبدا می‌توانید اقدام به سفر به سایر کشورها در کوتاه ترین زمان ممکن نمایید. همه چیز به قوانین و توافقات کشورهای مبدا و مقصد بستگی دارد.

کشورهای بدون ویزا برای مسافران ایرانی

وبسایت رسمی https://www.henleyglobal.com هرساله با تغییر قوانین کشورها و براساس رتبه پاسپورت آن‌ها، گزارش جدیدی از شرایط سفر به کشورهای مختلف منتشر می‌کند. در این میان طبق اعتبار پاسپورت ایرانی، کشورهای بدون ویزا برای مسافران ایرانی در سال ۲۰۲۴ و همچنین کشورهایی که در بدو در فرودگاه ویزا صادر می‌کنند را نیز منتشر کرده است. در ادامه جدیدترین لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان و لیست کشورها با ویزای فرودگاهی را برایتان ارائه کرده ایم. علاوه بر این اگر تصمیم دارید به کشورهایی سفر کنید که نیازمند دریافت ویزا هستند، به راحتی می‌توانید با پته ویزا خود را اخذ کنید.

لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان در آسیا

ارمنستان قزاقستان مالزی
عراق عمان قطر

لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان در اروپا

ترکیه گرجستان

لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان در آمریکا

دومنیکا هائیتی
ونزوئلا جمهوری سورینام

لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانی ها در قاره اقیانوسیه

جزایر کوک ایالت فدرال میکرونزی نیووی

ویزای ورود، فرودگاهی یا الکترونیکی

برخی کشورها قوانین ویزا را برای کشور دیگر دارند اما به این صورت که به هنگام ورود به فرودگاه و بررسی مدارک مربوطه اعم از گذرنامه، رزرو هتل و بلیت برگشت، ویزا برای فرد پس از دریافت هزینۀ آن صادر می‌گردد. این ویزا برای سهولت و عدم مراجعه حضوری به سفارت است، به این صورت که با بارگذاری مدارک مربوطه در سایت سفارت کشور متبوع از مراحل و روند کار اخذ ویزا مطلع می‌شوید.

ویزای فرودگاهی و یا الکترونیکی کشورهای آسیایی

کشورهایی که ویزای فرودگاهی و یا الکترونیکی در آسیا برای ایرانیان صادر می‌کنند عبارتند از:

نام کشور نوع ویزا زمان صدور
کامبوج الکترونیکی 30 روز
لبنان فرودگاهی 30 روز
مالدیو فرودگاهی 30 روز
عمان الکترونیکی / فرودگاهی 14 روز
قطر الکترونیکی / فرودگاهی 30 روز
جزیره تیمور لسته فرودگاهی 30 روز

ویزای فرودگاهی و یا الکترونیکی کشورهای آفریقایی

کشورهایی که ویزای فرودگاهی و یا الکترونیکی در آفریقا برای ایرانیان صادر می‌کنند عبارتند از:

نام کشور نوع ویزا زمان صدور
آنگولا فرودگاهی
بوروندی فرودگاهی ۳۰ روز
دماغه سبز فرودگاهی
اتحاد قمر فرودگاهی ۴۵ روز
جمهوری دموکراتیک کنگو الکترونیکی ۹۰ روز
جیبوتی الکترونیکی
اتیوپی الکترونیکی
گابن الکترونیکی
گینه الکترونیکی ۹۰ روز
گینه بیسائو الکترونیکی / فرودگاهی ۹۰ روز
لسوتو الکترونیکی ۱۴ روز
ماداگاسکار الکترونیکی / فرودگاهی ۹۰ روز
مالاوی الکترونیکی ۹۰ روز
موریتانی فرودگاهی
موزامبیک فرودگاهی ۳۰ روز
نیجریه فرودگاهی
رواندا الکترونیکی / فرودگاهی ۳۰ روز
سیشل توریستی ۹۰ روز
سیرالئون فرودگاهی ۳۰ روز
سومالی فرودگاهی ۳۰ روز
سودان جنوبی الکترونیکی
کنیا الکترونیکی ۹۰ روز
اوگاندا الکترونیکی
زیمبابوه فرودگاهی ۳۰ روز

ویزای فرودگاهی و یا الکترونیکی کشورهای آمریکایی و اقیانوسیه

کشورهایی که ویزای فرودگاهی و یا الکترونیکی در آمریکای جنوبی برای ایرانیان صادر می‌کنند عبارتند از:

نام کشور نوع ویزا زمان صدور
بولیوی الکترونیکی / فرودگاهی ۹۰ روز
سورینام الکترونیکی
توگو فرودگاهی ۷ روز
پالائو فرودگاهی ۳۰ روز
ساموآ فرودگاهی ۶۰ روز
تووالو فرودگاهی ۳۰ روز

هزینه سفر بدون ویزا برای ایرانیان

هزینه سفر به کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان، با توجه به مقصد متفاوت است. عوامل موثر در هزینه سفر عبارتند از: هزینه محل اقامت، رفت و آمد داخل شهری و همچنین غذا و هزینه های بازدید از جاذبه های دیدنی کشور مقصد و… در جدول زیر، میانگین هزینه سفر ۷ روزه به برخی کشورهای محبوب ایرانیان بدون نیاز به ویزا برای یک نفر آورده شده است که به راحتی می توانید براورد هزینه سفر خود را با توجه به این جدول داشته باشید.

ترکیه ۱,۰۲۹ دلار آمریکا
گرجستان ۲۲۹ دلار آمریکا
ارمنستان ۱۹۹ دلار آمریکا
مالزی ۵۸۰ دلار آمریکا
هائیتی ۲۵۰ دلار آمریکا
دومینیکا ۱,۴۲۷ دلار آمریکا

مدارک مورد نیاز برای کشورهای بدون ویزا

برای سفر بدون ویزا برای ایرانیان و ورود به ۱۱ کشوری که در قسمت قبل معرفی کردیم، مسافران ایرانی فقط به گذرنامه معتبر نیاز دارند که حداقل ۷ ماه تا تاریخ انقضاء آن زمان باقی باشد. البته در برخی از کشورها برخی مدارک دیگر همچون کارت بیمه و واچر هتل محل اقامت هم از مسافران درخواست می کنند. به صورت کلی اتباع ایرانی برای سفر به کشورهای بدون ویزا یا ویزای فرودگاهی باید مدارک زیر را در زمان صدور ویزا همراه داشته باشند:

 • ارائه پاسپورت با حداقل ۷ ماه اعتبار
 • ارائه فرم درخواست ویزا
 • ارائه برگه رزرو هتل یا اقامتگاه
 • پرداخت هزینه پردازش ویزا (برای برخی کشورها)
 • ارائه سه عکس با ابعاد پاسپورتی (برای برخی کشورها)

کدام کشورها می توانند بدون ویزا به ایران سفر می کنند؟

سی و سه کشور می توانند بدون ویزا و روادید به ایران سفر کنند که لیست این کشورها عبارتند از:

 • عربستان، قطر، امارات، بحرین، کویت و لبنان (کشورهای حاشیه خلیج فارس و خاومیانه)
 • روسیه (فقط به صورت گروهی)، ازبکستان، قرقیزستان و تاجیکستان (کشورهای همسایه و حوزه تمدنی قفقاز)
 • تونس، تانزانیا، موریتانی، زیمبابوه، موریس و سیشل (کشورهای آفریقایی و مسلمان)
 • ژاپن، اندونزی، مالزی، سنگاپور، ویتنام، کامبوج و برونئی (کشورهای شرق آسیا)
 • برزیل، مکزیک، پرو، ونزوئلا و کوبا (قاره آمریکا)
 • کرواسی، صربستان، بوسنی و هرزگوین و بلاروس (کشورهای اروپای شرقی)
 • هندوستان (دارای اشتراکات فرهنگی و عضو سازمان بریکس)

سفر خارجی تنها با پاسپورت ایرانی

افرادی که پاسپورت ایرانی داشته باشند، بدون دریافت ویزا و یا با گرفتن ویزا هنگام ورود به مرز کشورهای خارجی، می‌توانند به ۴۲ کشور دنیا سفر کنند. این افراد بدون ویزا یا با اخذ ویزای فرودگاهی قادر خواهد بود به‌ صورت موقت ویزا بگیرند و وارد این ۴۲ کشور شوند.

گاهی اوقات کشورهای مختلف با امضای توافقنامه‌هایی تصمیم می‌گیرند که شهروندان آن‌ها هنگام رفت و آمد بین دو کشور، نیازی به روادید یا ویزا نداشته باشند. درخواست ویزا مسافرتی معمولا به خاطر اینکه نیاز به مدارک، هزینه و شرایط خاصی دارد مورد پسند بسیاری از افراد نیست و سعی می کنند تا بیشتر به کشورهای بدون ویزا بروند تا جالش های درخواست ویزای توریستی و مسافرتی را نداشته باشند.

کشور ایران هم با ۴۲ کشور دنیا توافقنامه امضا کرده تا شهروندان ایرانی بتوانند بدون گرفتن ویزا یا با دریافت ویزا هنگام ورود به کشور مقصد، به این کشورها سفر کنند. برخی از این کشورها در قاره آسیا قرار دارند و برخی دیگر در قاره آفریقا قرارگرفته‌اند. کشورهای دیگری مانند بولیوی، سورینام، توگو، پالائو، ساموآ و … هستند که در اقیانوسیه و آمریکای جنوبی قرار دارند.

سفر بدون ویزا برای ایرانیان

توجه: یک نکته را نباید از قلم بیندازید. ممکن است شما قصد سفر به کشوری را داشته باشید که ویزا نیاز ندارد؛ اما بخواهید از طریق پروازهای غیرمستقیم به این کشور سفر کنید. اگر کشوری که قصد توقف در آنجا را دارید، نیاز به ویزای ترانزیت داشته باشد، باید حتماً پیش از سفر، نبست به آماده کردن مدارک مربوط به ویزای ترانزیت و دریافت آن اقدام نمایید.

به چه افرادی ویزا تعلق نمی گیرد؟

صدور ویزا برای برخی افراد که مبتلا به بیماری‌های خاص مانند ایدز هستند، از جانب اداره مهاجرت بعضی کشورها امکان پذیر نیست. البته نا گفته نماند که بعضی از کشورها قوانین محدود کننده در رابطه با بیماری‌ها را دارند، برخی با شرایط خاص مانند ویزای پزشکی اجازه ورود افراد را می‌دهند. داشتن گواهی عدم سوء‌پیشینه یکی از مواردی است که برای افسر سفارت بسیار حائز اهمیت است و جرایمی مانند قاچاق مواد مخدر، سرقت مسلحانه، فسادهای اخلاقی که برای آن‌ها فرد دارای پرونده است از صدور ویزا ممانعت می‌کند. علاوه بر موارد ذکر شده، صدور ویزا برای شهروندان کشورهایی که در حال جنگ هستند یا با یکدیگر دشمنی دارند امکان پذیر نیست، به طور مثال ایالت متحده آمریکا در زمان ریاست جمهوری ترامپ صدور ویزا برای اتباع ایرانی را ممنوع کرده بود.

نکته مهم در رابطه با ویزا این است که در دست داشتن ویزا دلیل محکمی برای ورود حتمی فرد به کشور مربوطه نیست، زیرا که این امکان وجود دارد در ضمن ورود شما بنا به دلایلی ویزای شما باطل شود.

ویزا، مجوزی برای ورود به سایر کشورها

ویزا یا روادید، مجوزی است که برای ورود به برخی کشورها باید به همراه شما باشد تا بتوان به کشور مربوطه وارد شد. در این بین کشورهایی هستند که شهروندان آن‌ها برای ورود به کشورهای یکدیگر احتیاجی به گرفتن ویزا ندارند. قانون ویزا با توجه به روابط بین کشورها و یا کشورهای هم‌پیمان می‌‌تواند متفاوت باشد به طور مثال کشورهای عضو تفاهم‌نامه شینگن برای شهروندان خود ویزا را لغو کرده‌اند و تنها همراه داشتن گذرنامه کافی است.

نکته: ویزای شینگن، یک ویزای کوتاه مدت، برای مقاصد توریستی یا تجاری به هر یک از کشورهای عضو منطقه شینگن است. رایج‌ترین ویزا در اروپا، ویزای شینگن است و دارنده آن می تواند به هر کشوری که عضو شینگن است وارد شود، آزادانه در منطقه سفر کند و سپس منطقه شینگن را ترک کند. برای برای اطلاع ویزای شینگن و راهنمای دریافت ویزای شینگن مطلب لینک شده را حتما مطالعه نمایید.

ویزا برای ایرانیان

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان هستند. برای سفر به این کشورها ایرانیان تنها با داشتن گذرنامه یا پاسپورت می توانند سفر کنند. یکی از پردرخواست ترین ویزاها از سمت ایرانیان، ویزا کشور امارت است که به ویزا دبی هم آن را میشناسند، دریافت ویزا دبی کار سختی نیست و ایرانی ها به راحتی می توانند ویزا توریستی دبی را دریافت کنند.

رتبه پاسپورت ایران

پاسپورت ایران رتبه 101 در دنیا را دارد و با در دست داشتن آن می‌توان به 45 کشور دنیا که پیش‌تر ذکر شد، سفر کرد البته ناگفته نماند که این 45 کشور با در نظر گرفتن کشورهایی است که ویزای فرودگاهی و الکترونیکی صادر می‌کنند.

لغو روادید

لغو روادید قراردادی است که بین دو کشور در پی توسعه روابط، توسعه گردشگری و مبادلات منطقه‌ایی اتفاق می‌افتد. در پی لغو روادید، اتباع دو کشور مجاز هستند برای مدتی مشخص و بدون ویزا وارد کشور یکدیگر شوند. این اتفاق معمولا در مواقعی می‌افتد که روابط دیپلماتیک خوبی بین دو کشو حاکم باشد و این موضوع برای اثبات حسن نیت طرفین است.

سوالات متداول

خیر، متقاضیان ایرانی که بخواهند به ترکیه سفر کنند، نیازی به دریافت ویزا ندارند.

ویزای فرودگاهی یا ویزای بدو ورود، یک تا دو ساعت پس‌ازاینکه مسافران به فرودگاه مقصد برسند برای آن‌ها صادر می‌شود.

ایرانیان بدون ویزا، فقط می‌توانند به کشورهایی سفر کنند که برای لغو روادید با دولت ایران توافق‌نامه امضا کرده باشند.

در حال حاضرسفر بدون ویزا برای ایرانیان فقط به ۱۱ کشور دنیا از جمله ترکیه، عراق، گرجستان، ارمنستان، قزاقستان، میکرونزی، دومینیکا، هائیتی، ونزوئلا و جمهوری سورینام مجاز است.

کامبوج، لبنان، ویتنام، مالدیو، قطر، آذربایجان و عمان جز ۴۱ کشوری هستند که به اتباع ایرانی ویزا فرودگاهی یا الکترونیکی می‌دهند.

ثبت دیدگاه

با درج نظر امتیاز کسب کنید
 1. میانگین هزینه های احتمالی برای کشور ترکیه رو درست محاسبه کردین؟ یعنی بدون بلیط رفت و برگشت تقریبا ۴-۵ برابر گرجستان میشه؟

  آیا مفید بود؟
  • سلام و عرض ادب همراه گرامی
   هزینه ها تقریبی هست و خوب ترکیه توریستی تر از گرجستان هست معمولا هر جا توریستی باشه گرون تر هست و شهر تا شهر متفاوت هست قیمت ها مثلا وان یا استانبول خیلی ارزون تر از گرجستان هم هست

   آیا مفید بود؟
 2. همراهتون دراطااعات رسانی جامع وعالی بودوجدیدباپته آشناشدم.

  آیا مفید بود؟