جاذبه های گردشگری

جاهای دیدنی چابهار که نباید از دست دهید

جاهای دیدنی چابهار که نباید از دست دهید

کشف جاهای دیدنی چابهار، سفر به آخر دنیا

به سمت جنوبی‌ترین نقطه شرق ایران در استان سیستان و بلوچستان و سرزمین رستم دستان که حرکت کنیم، یک قدم مانده به بندرگواتر، به چابهار، چهاربهار یا به گویش محلی، چه‌بار می‌رسیم. به آخر جاده‌های ایران که به اقیانوس راه دارد. پیش از این که به جاهای دیدنی چابهار سربزنیم؛ شرایط جغرافیایی منطقه، توجه را جلب می‌کند.

موقعیت جغرافیایی چابهار

شهرستان چابهار به مرکزیت بندر چابهار، از شمال به ایرانشهر، از شرق به پاکستان و از غرب به بندرعباس می‌رسد. اما جنوب این شهرستان، مارا از طریق ساحل مکران و دریای عمان، به تمامی جهان متصل می‌کند. چابهار در نزدیکی منطقه استوایی قرار دارد و همین، علت آب و هوای مطبوع این منطقه است. گمان می‌رود نام چابهار تغییر یافته چهاربهار باشد. چرا که در این شهرستان خبری از هوای شرجی و گرمای عجیب نیست. البته روایت دیگری وجود دارد که نام محلی این منطقه را به موقعیت تجاری آن از گذشته تا کنون ربط می‌دهد. می‌گویند در گذشته هر کس به این منطقه رسیده مردم از او می‌پرسیدند «چه بار آوردی»؟ به مرور زمان، این منطقه به نام چه‌بار شناخته شد.

همچنین دسترسی به اقیانوس هند و بیشتر از ۱۰۰ کیلومتر مرز دریایی، چابهار را تبدیل به منطقه آزاد و یکی از مهم‌ترین راه‌های بازرگانی جهان کرده.

جاهای دیدنی چابهار

 

 • کوه‌های مینیاتوری

جاهای دیدنی چابهار

صحبت از جاذبه‌های طبیعی و دیدنی های چابهار که می‌شود پیش از هر چیزی، نام کوه‌های مینیاتوری سیاره قرمز رنگی به زبان می‌آید که سفر به آن و کشف رمز و رازهایش آرزوی همیشگی انسان بوده. مریخ و کوه‌های آهکی، حالا مشابهی در زمین پیدا کرده که بدبوم نام دارد. بدبوم‌ها نتیجه بارش‌های سنگینی هستند که در نواحی مرتفع و خشک باریده و باعث به وجود آمدن دره‌های تنگ و عمیق شده. حالا بدبوم‌ها تبدیل به یکی از جذاب‌ترین پدیده‌های طبیعی زمین شناختی چابهار شده‌اند. کوه‌های خوش‌تراش با رنگ‌های متعدد، چشم را به خود خیره نگه می‌دارد.

 • جنگل‌ حرا، دیدنی ترین جاذبه چابهار

چنگل‌های حرا از دیدنی‌های چابهار

یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی چابهار، این جنگل‌های پوشیده از درختچه‌های کوتاه به نام مانگرو است. مانگروها در آب شور و مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر رشد می‌کنند. در چابهار هم در روستای تیس و روستای گواتر فضای مناسبی برای رشد این درختچه‌های همیشه سبز وجود دارد که حالا، تبدیل به یکی از دیدنی های چابهار شده است.

در زمان مد دریا، درخت‌ها تا نیمه زیر آب می‌روند. اگر در نزدیکی غروب به سمت جنگل‌های حرا بروید تنها شاخ و برگ درخت‌هایی را می بینید که از آب بیرون آمده‌اند. ریشه‌های درختچه‌های مانگرو به تصفیه آب کمک می‌کنند. علاوه بر این، تجمع این ریشه‌ها از فشار موج‌ها کم می‌کند و در نتیجه آبزیانی مثل صدف، گونه‌های مختلف قورباغه، مار دریایی و شیلو در میان ریشه‌ها زندگی می‌کنند. علاوه بر این وجود پرنده‌هایی مثل پلیکان، حواصیل، عقاب دم‌سفید و جغد ماهیگیر فضای مساعدی را برای پرنده‌نگری در این منطقه فراهم کرده است.

 • تالاب لیپار دریاچه صورتی چابهار

جاهای دیدنی چابهار

از چابهار که به سمت روستای رمین در شرق حرکت کنیم؛ با فاصله ۱۵ کیلومتر به تالاب لیپار می رسیم. رنگ صورتی این دریاچه به خاطر وجود نوعی پلانکتون و واکنش بدن آنها به شرایط محیطی، لیپار را به یک دریاچه منحصر به فرد تبدیل کرده است.

باوری وجود دارد مبنی بر اینکه در نتیجه ساکن شدن آب دریای عمان در میان دو کوه، دریاچه لیپار پدید آمده ولی برخی از مردم محلی روایت می‌کنند که در سال ۱۳۶۲ این دریاچه با سرمایه یکی از اهالی و حمایت دولت ساخته شده است.

تالاب لیپار هم مثل جنگل حرا به خاطر موقعیت ویژه، محل زندگی گونه های زیادی از جانداران است. برای کسانی که به زندگی جانوران و اکوسیستم ها علاقه دارند تالاب لیپار شبیه به یک گنجینه ارزشمند است.

جلبک‌ها، حدود ۹۰ گونه ماهی، گونه‌های مختلف از نرم‌تنان و پلانکتون‌ها داخل آب زندگی می‌کنند. گونه‌های مختلف پرنده مثل فلامینگو سفید، باقرقره، تیهو تا گونه‌های در حال انقراضی در این تالاب زندگی می‌کنند.

فاصله تالاب لیپار تا چابهار

بعد از گذشت از روستای رمین در ۱۵ کیلومتری چابهار و ۲۰ کیلومتری شرق چابهار، جاده ساحلی به نام گواتر را مشاهده خواهید کرد. روستای لیپار، و تنها تالاب صورتی را در میان دره ای سرسبز و زیبا مشاهده خواهید کرد. زیبایی این تالاب با وجود پرندگانی همچون فلامینگو، طاووسک و… چشمگیر تر می شود. فاصله تالاب لیپار تا چابهار حدود 22کیلومتر است و  25 دقیقه زمان خواهد برد تا به این تالاب بینظیر برسید.

 • آخرین گل‌افشان چابهار

یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی این منطقه است. حوضچه کوچکی از گل و لای که هر ۱۵ دقیقه یک‌بار، پس از لرزه‎ای کوچک، گل را به بیرون پرتاب می‌کند. علت این اتفاق، فشارهای داخل زمین و همچنین فعالیت‌های آتشفشانی است.

 • سواحل مکران

سواحل چابهار

به خاطر وجود انواح ساحل(صخره‌ای، ماسه‌ای، مرجانی)و همچنین ساحل صخره‌ای چابهار که به ساحل دریا بزرگ هم مشهور است؛ از جاذبه‌های طبیعی چابهار هستند که پیشنهاد می‌کنیم دیدن آن‌ها را از دست ندهید.

 • باهوکلات چابهار

منطقه حفاظت شده ای که به عنوان محل زندگی گاندو( تمساح پوزه کوتاه ایرانی) و جانداران دیگری مثل جبیر، سیاهگوش، خدنگ، لاک‌پشت سبز دریایی و بزمجه، علاقه‌مندان به حیات وحش را به این منطقه می‌کشاند. البته پیشنهاد می‌کنیم برای بازدید از این منطقه از راهنماهای محلی کمک بگیرید.

 • درخت مکرزن، از دیدنی های چابهار

در جای‌جای چابهار درختی روییده که به درخت مکرزن، انجیر هندی یا انجیر معابد شناخته می‌شود. اصالت این درخت به هندوستان برمی‌گردد و بیشتر در نزدیکی فضاهای زیارتی روییده شده. این درخت پهن برگ به خاطر شیوه تولید مثل و ظاهر عجیب مورد توجه قرار می گیرد. دانه‌های درخت، در فضولات پرندگان روی شاخه‌ها جوانه می‌زنند و شاخه‌های آن به سمت زمین حرکت می‌کنند. پس از رسیدن به زمین، در همان نقطه، درخت دیگری می‌روید. هر چند درخت اولیه به مرور زمان و به خاطر زیاد شدن فرزندانش از بین می رود ولی در طول زندگی خود باعث به وجود آمدن تعداد زیادی درخت در اطراف خود می‌شود.

جاهای تفریحی چابهار

جذابیت‌های چابهار علاقه‌مندان به هر نوع زیبایی را به خود مسحور می‌کند. علاوه بر فضای طبیعی منحصر به فرد، جاهای دیدنی چابهار و جذابیت‌های آن کم نیستند. فرهنگ غنی مردم سیستان و بلوچستان باعث شده از دیرباز تا امروز آثار فراوانی در این منطقه به وجود بیاید.

دیدنی‌های چابهار

 • روستای باستانی تیس

که قدمت آن به دوره هخامنشیان برمی‌گردد یکی از همین آثار است. در گذشته تیس یکی از بندرهای مهم برای بازرگانی در ساحل مکران به شمار می‌رفته. در تپه‌‌ای در جاده چابهار به سمت تیس، قلعه‌ای مربوط به دوره صفوی با نام قلعه پرتغالی‌ها یا قلعه تیس وجود دارد. گورستان اجنه با سنگ قبرهای بزرگ و شکل‌های عجیب و همچنین غارهای سه‌گانه تیس ‏یا معبد بان ‌مسیتی( به معنای پرستشگاه مرد مومن) هم در این روستا وجود دارند. یکی از این غارهای سه‌گانه، به شکل طبیعی به وجود آمده و درگذشته محل عبادت بوده‌.

 • اسکله روستای رمین

که از بندرهای مهم و اصلی صید ماهی به شمار می‌رود به خاطر وجود قایق‌ها و کشتی‌های ماهیگیری و جاشو‌هایی که مشغول صید هستند؛ اخیرا مورد توجه گردشگران قرار گرفته.

 • اسکله کنارک

هم از اسکله‌های مشهور صید ماهی است که برای پرنده‌نگری و آشنایی با روش صید ماهی به شیوه سنتی، فضای بسیار مناسبی دارد. اخیراً در نزدیکی این اسکله‌ها امکان موج‌سواری به وجود آمده و اگر از محلی‌ها سراغ بگیرید، مربی‌های خوبی را برای آموزش موج‌سواری به شما معرفی خواهند کرد.

 • روستای درک

ساحا روستای درک در چابهار

یکی دیگر از دیدنی های چابهار است که به خاطر به هم پیوستن دریا و بیابان در یک نقطه، شهرت زیادی پیدا کرده است.

 • روستای دوزک، از جاهای دیدنی چابهار که نباید از آن غافل شد

دیدنی‌ترین اثر در این روستا مسجد جامع دوزک است. معماری خراسانی آن حکایت از ساخته شدن این مسجد در زمان ورود اسلام به ایران می‌دهد. برای ساختن مسجد جامع دزک، از مصالحی مثل چوب درخت گز، کنار و نخ استفاده شده است.

 • موزه محلی چابهار

اگر از افراد علاقه مند به موزه‌گردی هستید موزه محلی چابهار را به شما پیشنهاد می‌کنیم. در این موزه می‌توانید به ابعاد جدیدی از فرهنگ و مردم شناسی قوم بلوچ و همچنین پیشینه پوشش گیاهی و جانوری این منطقه دست پیدا کنید.

 • همانطور که پیشتر اشاره کردیم چابهار جزو مناطق آزاد ایران است در نتیجه بازارهای آن از جاذبه‌های آن محسوب می شوند. بازار زرگرها، مجتمع تیس و دکه بازار از جمله این مراکز خرید به شمار می‌روند.

 

 • آرامگاه سید غلام رسول

این آرامگاه یک بنای یاد بود از فردی صاحب‌نام است که شیعه بوده است. برخی دیگر تصور می‌ کنند سید غلام رسول یک فرد لوطی بوده که در مدت زندگی خود مردم زیادی را خوشحال کرده است.

این آرامگاه که به‌ عنوان یکی از جاهای دیدنی چابهار شناخته می‌ شود، در سال‌ های زیادی مکان برگزاری مراسم‌ های مختلف برای بزرگداشت شخصیت سید غلام رسول بوده است. بسیاری از مسلمانان هندی و مردم منطقه می‌ گویند که قدمت این آرامگاه به ۴۵۶ هجری قمری بر می‌ گردد و دارای معماری بسیار جالبی است. این آرامگاه در حاشیه ضلع شرقی و پنج کیلومتری شمال غربی خلیج چابهار قرار دارد.

 

 • قبرستان جن در روستای تیس

این قبرستان در یک روستای ۲۵۰۰ ساله در چابهار وجود دارد که بلوچ‌ ها به آن گورستان جن می‌ گویند. این گورستان دارای سنگ‌قبرهایی بسیار بزرگ و عظیم‌ الجثه است. قبرستان جن درگذشته در حاشیه شهر قرار گرفته بود، اما امروزه با پیشروی شهر در نزدیکی روستا قرار گرفته است.

این گورستان در ۳۰۰ متری غرب روستا قرارگرفته دارد و برای رسیدن به آن باید به شهرستان چابهار و نزدیکی قلعه پرتغالی‌ ها بروید.

بسیاری از مردم محلی معتقدند که هنگام عصر صدای مویه و گریه از طرف گورستان به گوش می‌ رسد و همین امر باعث شده تا تصور کنند این مکان برای دفن جن‌ ها بوده نه آدم‌ ها! شیوه حفاری‌ های بزرگ روی سطوح سنگی این باور را تقویت می‌ کند که در گذشته این حفره‌ ها برای جمع‌ کردن آب کنده‌ شده بود.

 

 • ساختمان تلگراف خانه چابهار

در زمان انگلیسی‌ ها، یک ساختمان برای تلگراف‌ خانه، در شهر چابهار ساخته شد که یکی از قدیمی‌ ترین بناهای این شهر محسوب می‌ شود.

این بنا در اواخر دوران قاجار، توسط انگلیسی‌ ها ساخته شد و با گذشت زمان از این ساختمان برای عنوان اداره پست استفاده می‌ شد.

هدف از ساخت ساختمان تلگراف‌ خانه، رونق بخشیدن به تجارت و دریانوردی بود. البته برای برقراری ارتباط بین کشور هند، بندر جاسک، بندرعباس و گواتر از این ساختمان استفاده می‌ شد. این بنا در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و به‌ عنوان یکی از جاهای دیدنی چابهار شناخته می‌ شود.

 

 • ساحل صخره ای چابهار

صخره چابهار

یکی از مکان‌ های دیدنی چابهار ساحل صخره‌ ای است. این سواحل صخره‌ ای از خاک‌ های نرمی تشکیل‌ شده و به‌ راحتی فرسوده می‌ شوند.

هزاران سال طول کشیده تا این صخره‌ ها به حالت امروزی خود برسند. سواحل صخره‌ ای چابهار، برای مسافران و گردشگران بسیار جذاب هستند و اگر روی این صخره‌ ها بایستید، می‌ توانید به‌ راحتی اقیانوس هند و دریای عمان را ببینید.

علاوه بر پیاده‌ روی در این سواحل زیبا، می‌ توانید موج فشان های زیبای دریا را نیز ببینید. همچنین در طول سفر به این مناطق می‌ توانید پرندگان و لاکپشت ها را نیز در ساحل صخره‌ ای مشاهده نمایید. البته شنا در این سواحل بسیار خطرناک است و به دلیل وجود صخره‌ های بشمار، شنا در سواحل صخره‌ ای ممنوع شده است.

 • مسجد جامع روستای تیس

یکی از یادگاری‌ های به‌ جا مانده از زمان صدر اسلام در تیس، مسجد جامع تیس است. این مسجد دارای ظاهری شبیه مساجد کشور پاکستان و هند است.

این مسجد یک مناره دارد و در روستای تاریخی تیس قرار گرفته است. بندر تیس جزو اصلی‌ ترین بنادر دریای مکران بوده که حتی در زمان هخامنشیان نیز وجود داشته و به آن تیز می‌ گفتند.

 

 • پلاژ ساحلی در روستای تیس

پلاژ ساحلی تیس مکان مناسبی برای قایق‌ سواری، ورزش‌ های آبی مانند سرسره آبی، جت اسکی و شاتل است. مسافرانی که به‌ قصد انجام تفریحات آبی به چابهار سفر کرده‌ اند، حتماً باید به پلاژ ساحلی تیس سر بزنند.

امکانات رفاهی در این ساحل، برای گردشگران فراهم‌ شده است و انواع رستوران‌ ها و اغذیه‌ فروشی‌ ها در این قسمت از ساحل دریا وجود دارند.

شیب مناسب ساحل و عمق کم دریا باعث شده تا بسیاری از گردشگران برای تفریح به این سواحل سفر کنند.

 

 • بازار زرگرها در شهر چابهار

بزار زرگرها یکی از بازارهای طلا فروشی است که انواع و اقسام جواهرات مخصوص به این منطقه را در خود جای‌ داده است. افرادی که به طلاهای هندی علاقه دارند، می‌ توانند سری به این بازار در شهر چابهار بزنند.

 

 • مرکز تجاری ابریشم

از مکان‌ های دیدنی چابهار و مراکز خرید پرطرفدار در این شهر، مرکز تجاری ابریشم است. این مرکز تجاری دارای واحدهای تجاری، هایپرمارکت ها، مغازه‌ های فروش لوازم‌ آرایشی، پوشاک و لوازم‌خانگی است. افرادی که با هدف خرید ارزان به چابهار سفر می‌ کنند، می‌ توانند اقلام مورد نیاز خود را در این مرکز پیدا کنند.

 

 • مجموعه غارهای بان مسیتی

غارهای بان مسیتی یکی دیگر از جاذبه‌ های گردشگری چابهار است که در شمال غربی روستای تیس واقع‌ شده است. این غارها در دامنه کوه شهباز بند هستند.

یک آرامگاه کوچک گچی نیز در این غار وجود دارد که اثری از سنگ‌ نوشته ندارد. تماشای غارهای طبیعی و زیبا در کوه شهباز بند، می‌تواند برای گردشگران جذاب باشد.

 

 • بندر گواتر

یکی از بخش‌ های دیدنی استان چابهار و محدوده سیستان و بلوچستان، بندر زیبای گواتر است که در نزدیکی مرز پاکستان قرار دارد.

این بندر زرخیز که در جنوب شرقی کشورمان قرار گرفته به جنگل‌ های حرا نزدیک بوده است و جزو مناطق حفاظت‌شده زیستی محسوب می‌ شود.

 

 • کوه های مریخی

کوهستان جزو بخش‌ های طبیعی و اکوسیستم‌ های هر منطقه محسوب می‌ شود، استان چابهار نیز دارای کوهستان‌ هایی است که از لحاظ ظاهری بسیار زیبا هستند.

کوه‌ های مریخی مانند سایر رشته‌ کوه‌ های ایران دارای طبیعت سرسبز نیستند، اما به خاطر ظاهر خاص و منحصر به‌ فردی که دارند توجه هر بیننده‌ ای را به خود جلب می‌ کنند.

با توجه به اینکه شکل این کوه‌ ها بسیار عجیب‌ و غریب است، نام کوه‌ های مریخی را برای آن‌ ها در نظر گرفته‌ اند. چرا که فقط می‌ توان شبیه این کوه‌ ها را در سیاره‌ های دیگر پیدا کرد.

 

 • قدمگاه خضر نبی

قدمگاه خضر نبی در محله سپوز در استان چابهار واقع‌ شده است. درگذشته فردی زاهد و پارسا بوده که لنج های صیادان را دریا هدایت می‌ کرد و همه مردم از او به‌عنوان یک انسان عابد یاد می‌ کنند.

افراد بومی معتقدند که خواجه خضر همیشه زنده است و هرگز نمرده، به همین خاطر یک زیارتگاه در محله سپوز ساخته‌ اند که مردم محلی برای زیارت در آخر هفته‌ ها به این قدمگاه می‌ روند. امکانات تفریحی نیز در قدمگاه خضر نبی برای مسافران فراهم‌ شده است.

 

در سفرمان به چابهار کجا اقامت کنیم؟

درست است که هنگام سفر به یک شهر یا منطقه جدید، اول‌ از همه به فکر پیدا کردن مناطق دیدنی و جاذبه‌ های گردشگری آن هستیم، اما پیدا کردن یک اقامتگاه مناسب نیز اهمیت زیادی دارد؛ بنابراین بهتر است بدانید که در استان‌ هایی مانند چابهار چه محل‌ هایی برای اقامت وجود دارد.

در شهرستان چابهار، علاوه بر هتل‌ ها، اقامتگاه‌ های بومگردی نیز وجود دارد که شما می‌ توانید در طول سفر به این مکان‌ ها مراجعه کنید. برخی از اقامتگاه‌ های بومگردی و هتل‌ های چابهار را در ادامه مشاهده می‌ فرمایید.

 • هتل لیپار
 • هتل لاله
 • هتل سپیدار
 • هتل شاهان
 • هتل آذین
 • هتل ونوس
 • اقامتگاه بومگردی شجره
 • اقامتگاه بومگردی گدام
 • اقامتگاه بومگردی آژ
 • اقامتگاه بومگردی درک
 • اقامتگاه بومگردی بلوچ

 

پایان سفر به چابهار

شاید تا چند سال پیش، چابهار نامی کم‌تر شناخته شده بود و سفر تفریحی به چابهار، عجیب و کمی دور از ذهن به نظر می‌رسید. اما با قاطعیت می‌توان گفت که هیچ نقطه‌ای از ایران نیست که ارزش سفر کردن و دیدن را نداشته باشد.

سیستان و بلوچستان به خاطر موقعیت جغرافیایی و پیشینه تاریخی، از جنبه‌های مختلف مثل موسیقی، خوراک، مردم‌شناسی، معماری و… مورد توجه قرار می‌گیرد. چابهار هم به عنوان یکی از مهم‌ترین شهرستان‌های این استان، در ساختن این جذابیت نقش دارد. سفر با هواپیما و خرید بلیط هواپیما چابهار، شما را راحت تر و البته ارزانتر، به این شهر دیدنی و فوق العاده می رساند.

 

سوالات متداول

جاهای دیدنی چابهار که نباید از دست دهید
کشف جاهای دیدنی چابهار، سفر به آخر دنیا به سمت جنوبی‌ترین نقطه شرق ایران در استان سیستان و بلوچستان و سرزمین رستم دستان که حرکت کنیم، یک قدم مانده به...
3 از 3 رای ثبت شده

درج نظر برای این محصول اولین نفر باشید که نظر می‌دهید.

با درج نظر امتیاز کسب کنید