کنسلی بلیط اتوبوس

سفر با اتوبوس به هر یک از شهر های ایران می تواند به سهم خود خاطره انگیز و دوست داشتنی باشد. اما اگر به هر دلیلی مشکلی برای شما پیش بیاید و مجبور شوید سفر خود را کنسل کنید، ممکن است به این فکر کنید که قوانین استرداد بلیط اتوبوس چگونه است و چطور می توان بلیط خریداری شده را کنسل کرد.


راهنمای کنسلی بلیط اتوبوس در پته

اگر قصد کنسل کردن بلیط اتوبوس را دارید، بهتر است اول از همه به سایت پته مراجعه کنید و از طریق حساب کاربری خود، درخواست کنسل بلیط اتوبوس را ثبت کنید. زیرا به صورت تلفنی امکان کنسل کردن بلیط اتوبوس وجود ندارد. بنابراین باید درخواست کنسلی را به صورت آنلاین ثبت کنید و منتظر باشید تا از پشتیبانی سایت پته با شما تماس بگیرند. در صورت بروز مشکل نیز میتوانید با شماره 09100924242 در واتساپ تماس بگیرید یا پیام دهید.


درخواست بلیط اتوبوس از جانب مسافر بر اساس قوانین شرکت های اتوبوسرانی کشور است و مبلغی از هزینه پرداخت شده کسر میگردد. با توجه به قوانین استرداد بلیط اتوبوس که از طرف سازمان اتوبوسرانی شرکت تعیین می شود، بسته به زمان استرداد بلیط، جریمه ممکن است ۲۰ الی ۱۰۰ درصد از مبلغ پرداختی بابت خرید بلیط باشد. پس از کسر جریمه، مبلغ مورد نظر نیز حداکثر تا ۷۲ ساعت کاری به حساب ارائه شده توسط کاربر عودت داده میشود.


ابتدا باید وارد سایت پته شوید و شماره موبایلی که بلیط اتوبوس را با آن خریداری نمودهاید، درج نمایید.


در مرحله بعدی پیامکی برای شما ارسال می شود که حاوی یک کد است. کد مورد نظر را باید در پنجره بعدی وارد نمایید.

حالا به پنل کاربری خود در سایت پته وارد میشوید. در منوی بالای صفحه شماره موبایل درج شده در سایت، قابل مشاهده است. روی این شماره کلیک کنید و سپس لیست سفرها را انتخاب کنید.

در بین فهرست سفرهای موجود میتوانید بلیط اتوبوس خریداری شده را پیدا کنید و روی گزینه جزئیات بیشتر کلیک کنید.

در این قسمت می توانید گزینه استرداد بلیط را ببینید و روی آن کلیک کنید.

در این مرحله یک پنجره برای شما باز می شود که شما باید یکی از دلایل مربوط به کنسلی را از بین گزینه های آن انتخاب نموده و درخواست استرداد بلیط را ثبت کنید.

در نهایت باید روی دکمه استرداد، کلیک نمایید.

حالا یک پنجره جدید برای شما باز می شود که باید نام و نام خانوادگی و شماره کارتی که برای خرید بلیط از آن استفاده نمودهاید را وارد کنید.

مجدداً باید روی گزینه استرداد بلیط کلیک نمایید.

پس از طی کردن این مراحل درخواست کنسلی بلیط اتوبوس برای شما در سایت پته ثبت میشود و یک پیامک برای شما ارسال میگردد.


قوانین استرداد بلیط اتوبوس چیست؟

راهنمای کنسلی بلیط اتوبوس در پته طبق قوانین خرید آنلاین بلیط اتوبوس است و از قوانین تجارت الکترونیک پیروی می کند. در صورتی که هرگونه تخلف در این زمینه صورت بگیرد احتمال پیگرد قانونی وجود دارد. بنابراین تمام عملیات های خرید و استرداد بلیط در سایت پته از این قوانین پیروی میکنند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

 • بعد از صدور بلیط اتوبوس هیچ گونه تغییری در رابطه با نوع اتوبوس، تاریخ سفر، مبدا و مقصد و همچنین ساعت حرکت به وجود نمیآید. در صورتی که هرگونه تغییری در بلیط مورد نیاز باشد، بلیط مورد نظر باید ابتدا استرداد شود.

 • پس از خرید بلیط و دریافت شماره آن، شما مالک بلیط اتوبوس هستید. بنابراین باید دقت کافی برای نگهداری از بلیط را داشته باشید.

 • زمانی که فایل بلیط از طریق سامانه فروش پته در اختیار شما قرار بگیرد، به منزله قطعی شدن خرید بلیط است.

 • پس از رزرو آنلاین بلیط اتوبوس از طریق شماره تلفن وارد شده، پیامکی حاوی شماره بلیط خریداری شده، برای شما ارسال میشود. بهتر است ۳۰ دقیقه قبل از حرکت، با استفاده از این شماره به غرفه مربوط به شرکت مسافربری که در پایانه مستقر است، مراجعه نمایید و پرینت بلیط خود را دریافت کنید.

 • هنگام خرید بلیط حتماً باید تلفن همراه خودتان را به همراه پست الکترونیکی معتبر ارائه کنید. زیرا تمام اطلاع رسانی ها درباره خرید و استرداد بلیط اتوبوس از طریق پست الکترونیکی یا پیام کوتاه انجام میگردد.

 • در صورتی که قصد سوار شدن به اتوبوس به صورت بین راهی را داشته باشید، باید با شرکت مسافربری هماهنگ کنید و شرکت پته هیچ مسئولیتی در این باره قبول نمی کند.

 • برخی از سرویس های ارائه شده به صورت بین راهی هستند و مقصد نهایی این سرویس ها یک شهر دیگر است. ممکن است توقف اتوبوس در مقاصد بین راهی باشد و یا در ورودی شهرها توقف کند. بنابراین سایت پته درباره توقف در ترمینال شهرها، مسئولیتی قبول نمیکند.

 • در صورتی که تعداد مسافران اتوبوس که اقدام به خرید بلیط نمودهاند، به حد نصاب یعنی ۵۰ درصد از ظرفیت اتوبوس نرسد، شرکت فروشنده بلیط اتوبوس میتواند هماهنگیهای لازم را با یک شرکت مسافربری دیگر انجام دهد و یک سرویس مشابه با سرویسی که برای آن فروش بلیط انجام شده است، پیدا کند. در نهایت مسافران را هم به این شرکت مورد نظر هدایت کند و شرکت انتخاب شده موظف است وسیله نقلیه را بدون دریافت هزینه های اضافی در اختیار آن ها قرار دهد. در صورت بروز چنین اتفاقی تأخیر وسیله نقلیه جدید تنها تا یک ساعت مجاز است.

 • چنانچه برای سفر داخلی یا خارجی به بلیط کاغذی نیاز دارید و باید این بلیط را به سازمان خاصی تحویل دهید، برای دریافت بلیط می توانید به پایانه مبدأ مراجعه نمایید. زیرا بلیط ارائه شده در سایت پته فقط جنبه نگهداری و نمایش اطلاعات را برای مسافران دارد.

 • چنانچه زمان کوتاهی تا حرکت اتوبوس باقی مانده و شما فقط ۳۰ دقیقه تا حرکت اتوبوس فرصت دارید، بهتر است به صورت آنلاین بلیط اتوبوس تهیه نکنید. زیرا در این گونه مواقع خرید آنلاین و از دست دادن سرویس احتمال دارد و مسئولیت این اتفاق به عهده شما است.

 • هرگونه اشتباهی که از طرف سایت پته صورت بگیرد، قابل بازگشت است و اگر چنین باشد، هیچ گونه خسارتی از مسافر دریافت نمیشود.

 • پته فقط یک واسطه برای فروش بلیط اتوبوس است و در زمینه مسافرت، حمل و نقل و موضوعات دیگر هیچ مسئولیتی در برابر اسم و عنوان نسبت به مسافر، اشخاص ثالث، شرکت مسافربری و راننده به عهده نمیگیرد.

شرایط استرداد و کنسلی بلیط اتوبوس

یکی از رایجترین وسایل حمل و نقل عمومی برای سفر های داخلی اتوبوس است. در حال حاضر نیز اتوبوس های جدید و مجهزی وجود دارند که امکانات رفاهی مطلوبی را در اختیار مسافران قرار می دهند. اما به هم خوردن سفر و استرداد بلیط اتوبوس یکی از چالشهایی است که ممکن است برای برخی از مسافران پیش بیاید. از آنجا که امکان خرید و رزرو اینترنتی بلیط اتوبوس فراهم شده است، امکان لغو بلیط اینترنتی اتوبوس هم وجود دارد و مسافران میتوانند به صورت اینترنتی بلیط خریداری شده را لغو کنند. اما آشنایی با شرایط استرداد آنلاین بلیط اتوبوس برای این دسته از افراد ضروری است. سایت پته نیز شرایط ویژهای برای استرداد بلیط اتوبوس دارد که در ادامه به آن ها اشاره میکنیم.

 • امکان استرداد بلیط اتوبوس فقط برای مسافرانی وجود دارد که بلیط خود را به صورت آنلاین از طریق سامانه پته خریداری نموده باشند.

 • جریمه استرداد بلیط اتوبوس تا ۳ ساعت قبل از حرکت ۲۰% از کل مبلغ و بعد از آن ۱۰۰% از کل مبلغ بلیط است و مابقی هزینه به حساب مسافر باز میگردد. نکته: برای کنسل کردن بلیط سفرهای خارجی باید از قوانین استرداد بلیط های خارجی تبعیت کنید. زیرا شرکتهای مسافربری داخلی تنها شرایط کنسلی بلیط های داخلی را تعیین می کنند.

 • بعد از استرداد وجه به حساب بانکی مشتری، مبلغی حدود ۱۰ هزار ریال به خاطر کارمزد بانکی از آن کسر میشود.

 • وجه مسترد شده نهایتاً ظرف ۷۲ ساعت به حساب مشتری واریز خواهد شد.

 • پس از استرداد بلیط، وجه مورد نظر به حسابی واریز می شود که پرداخت آنلاین از طریق آن حساب صورت گرفته باشد.

 • در سایت پته تنها بلیط هایی قابل استرداد هستند که به واسطه سامانه پته خریداری شده باشند.

 • در صورتی که در سایت پته درخواست استرداد بلیط را ثبت کنید، امکان برگشت پذیر بودن آن وجود ندارد و دیگر نمی توانید مجدداً این بلیط را خریداری کنید.

 • در صورتی که برای استرداد بلیط از طریق وب سایت اقدام کنید، تمام بلیطهایی که برای مسافران دیگر نیز با این شماره حساب خریداری کرده باشید، مسترد میگردند.

 • جمع اختلافات احتمالی در مراجع قضایی شهر اصفهان قابلیت بررسی و رسیدگی را دارند.


سخن پایانی

گاهی اوقات به خاطر کمبود اتوبوس یا ازدحام جمعیت ناچار می شویم از سفر انصراف دهیم و بلیط خریداری شده را کنسل کنیم، اما با توجه به قوانین مربوط به استرداد بلیط اتوبوس، امکان بازپس گرفتن بخشی از هزینه پرداختی وجود دارد. سایت پته نیز با توجه به این قوانین، امکان استرداد آنلاین بلیط اتوبوس را در سایت خود فراهم نموده که در این نوشتار مراحل و قوانین آن را مورد بررسی قرار دادیم.


سؤالات متداول کاربران